fbpx

Vezuve E-İhracat

ioss vergi sistemi nedir avrupaya ihracat avrupaya gumrukleme

Blog İçeriği

Avrupa Birliği IOSS Vergi Sistemi Nedir?

Açılımı Import One Stop Shop olan IOSS, üreticilerin, kobilerin ve ithalat yapan kurum ve kişilerin Avrupa Birliğine ithal edilen gönderilerin satışlarına ait Katma Değer Vergisini bildirecekleri  ve ödeme yapabilecekleri bir portaldır. Tarih 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe girmiştir bu tarihten önce ürün tutarı 22 Euro’ya kadar olan mallar KDV’ den muaftı. Yapılan değişiklik ile KDV muafiyeti ortadan kalktı ve Avrupa Birliğine gönderilen her mal için KDV ödemesi yapılacak. Ürün bedeli 150 Euro’yu aşmayan malların gönderimi için satıcılar KDV’yi bildirmek ve ödemek için IOSS hizmetini kullanabilir. IOSS kullanıldığında mal bedeli 150 Euro’ya kadar olan ürünlerin AB’ye gönderimi sırasında KDV bedeli ödenmez. KDV ürünün satış esnasında satış bedelinin bir parçası olarak alıcı tarafından ödenir.

IOSS’i Son tüketiciye ürün satışı yapan firmalar ve kuruluşlar, Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden Avrupa Birliği Ülkelerine ürün gönderenler ve ürün tutarı 150 Euro’nun altında olan ürünlerin gönderimini yapanların kullanması gerekmektedir.

Türkiye Gümrük Birliğinde yer aldığı için 150 euro üzerindeki ürün gönderimlerinde ürünle birlikte A.TR belgesi sunularak gümrük vergisinden muaf olmaları mümkün (İşlenmemiş gıda ürünleri hariç)

IOSS Sistemi İçinde Yer Alan Ülkeler: Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya ve İsveç.

Her Avrupa Birliği Ülkesinin IOSS kayıt sistemi bulunmaktadır.  Ülkelerdeki IOSS programlarına kayıtlı olanlar, söz konusu devletin yerel vergi makamları tarafından kontrol edilir. Firmanızı IOSS sistemine kaydettikten sonra tüm AB ülkelerinde geçerli olmaktadır.

IOSS AVANTAJLARI NELERDİR?

  1. IOSS tüm Avrupa Birliği gönderimlerinde Katma Değer Vergilerinin takibini ve yönetimini sağlar
  2. IOSS ile Vergi beyanı, Ödeme işlemleri gibi vakit alan ve karışık süreçleri hızlı şekilde çözebilirsiniz
  3. Ürün satılan Ülkeye direkt olarak lojistik sağlanıyor.
  4. Ürünlerin gümrükte bekleme süresi kısaldı ve hızlı teslimat avantajı oluştu.
  5. Son kullanıcının ürüne ulaşması için gümrükle uğraşması, KDV ödemesi yapması gerekmiyor.
  6. Çinli satıcılarla rekabet avantajımı arttırır.
  • IOSS sistemini kullanabilmek için IOSS numarası almanız gerekir. Bu numarayı IOSS Servis Sağlayıcısı aracı kuruluşlardan alabilirsiniz. 

  • ETSY, AMAZON, WALLMART, EBAY Gibi online Pazar yerlerinde satış yaparken o Pazar yerinin IOSS numarasını kullanırız, 150€ altında ürünler için direkt olarak Pazar yeri tarafından kesilir böylece alıcı satın alma işlemi gerçekleştirirken KDV ödemesini de yapmış olur.
  • Ürünleriniz 150€ üzerindeyse yinede IOSS numaranız olmalı ancak gümrükte müşterilerinize maliyet doğmaması için ürünü DDP olarak yani tüm vergileri ödenmiş olarak göndermenizi tavsiye ederiz bu sayede müşteri memnuniyetiniz artacaktır.
Seyda Nur Erdoğan
E-Ticaret Uzmanı
amazon_retail_arbitraj_amazon_private_label_amazon_fba_amazon_danışmanlık_amazon_amerika_amazon_avrupa
Retail Arbitraj Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Blog İçeriği Pazaryerlerinde Arbitraj Nedir? Arbitraj piyasadaki fiyat değişikliklerinden yararlanmak suretiyle senet,ürün,evrak alıp satma işlemidir.Retail arbitraj ve online arbitraj olarak 2 türü vardır.Arbitraj çoğunlukla Trendyol,Amazon,Etsy,Hepsiburada,Ebay

Devamını oku...
Başarı Hikayeleri 8 – VTK LMN & Vezüve

Biz kimiz ? Hakkımızda Vezuport Uygulaması Başarı Hikayeleri Referanslarımız Partnerlerimiz Kariyer E-İhracat E-İhracat Danışmanlık Amazon’da E-İhracat ETSY’de E-İhracat Alibaba B2B E-İhracat Walmart Amerika’da Satış E-İhracat

Devamını oku...