E-İHRACATTA KARGO MALİYETLERİ HESAPLAMAK

Blog İçeriği

E-İhracatta Kargo Maliyetleri Hesaplamak

Bu blog yazımızda E-ihracat yaparken, göndereceğimiz ürünün kargo maliyetini nasıl hesaplarız, kargo maliyetinin en minimumda olabilmesi için ürünümüzde ekstra nelere başvurmalıyız beraber tek tek bahsederek ele alacağız.

E-İhracat Kargo Fiyatlarınızı Nasıl Düşürebilirsiniz ?

 • Teslimatların daha ekonomik bir şekilde gerçekleşebilmesi için paketlerin küçük tutulması gerekmektedir. Çünkü teslimat fiyatları, gönderilen paketlerin hacimsel boyutuna ve ağırlığına göre hesaplanıyor. Bunu bir örnek ile açıklayacak olursa; yurtdışına bir gömlek satışı yapacaksınız, Gömleği kutu ile göndermek yerine, poşet içerisinde göndererek kargo fiyatını ciddi bir oranda azaltabilirsiniz.
 • Gönderilerinizi sürekli hale getirdiğinizde, haftada, ayda belirli sayılarda kargo çıkışı yapar duruma geldiğinizde bir kargo firmasıyla anlaşabilir veya mevcuttaki kargo firmanızdan indirim talep edebilirsiniz.
 • Satış yaparken kargo seçenekleriniz arasında müşterilerinize; Acil Express, Ekonomik Express gibi kargo seçenekleri sunabilirsiniz. Müşterilere bu tarz seçenekler sunduğunuzda daha ekonomik fiyatlara hizmet almış olursunuz ve müşteri memnuniyetiniz arttırırsınız.
 • Yurtdışına satış yaparken ekonomik fiyatlarla ve sorunsuz bir lojistik ağı ile ürünü alıcıya ulaştırmak çok önemlidir. Bu noktada uçtan uca teslimat yapabilen, e-ihracat ile ilgili tüm aşamalarda size rehberlik edebilen, gümrük ve lojistik işlemlerinde destek sağlayacak bir kargo firmasıyla anlaşmak oldukça önemlidir.

E-İhracatta Kargo Fiyatları Nasıl Hesaplanır ?

Kargo şirketleri, gönderim ücretini belirlerken, paketin ücrete esas ağırlığını hesaplar. Bu hesaplama da en önemli nokta paketin desisi ve ağırlığı (kg) ölçülür.

Yani demek oluyor ki göndereceğiniz paketin hacimsel ağırlığı ne kadar fazlaysa ücreti de o kadar artacaktır. Fakat paketin desisi, kargo ücretinin belirlenmesinde tek başına yeterli değildir.

Çünkü paketin ağırlığı desisinden daha fazla çıkar ise tam burada işler değişir. Hangisi daha büyükse (ağırlık-desi) ücret belirlenecekken baz alınacak değerde büyük olan olacaktır. Yani bir paketin desisi ağırlığından fazla ise ‘desi’ değeri baz alınarak hesaplama yapılır.

 Bunu bir örnek ile açıklayacak olursak; eni 40 cm, boyu 45 cm, yüksekliği de 55 cm olan bir kargo paketi düşünelim.

Bu paketin desisi: (40x45x55) / 5000 = 19,8

Eğer paketin içindeki göndereceğiniz ürün 19,8 kg’dan düşük ise, 19,8 desiye göre fiyat ödersiniz.

Fakat ürün 22 kg ise; ürünün ağırlığı desiden daha büyük olduğu için, kargo fiyatlandırması ağırlık üzerinden yapılacaktır.

*Eğer göndereceğiniz ürün birden fazla parçadan oluşuyorsa, her parçanın ücrete esas ağırlığı ayrı ayrı hesaplanacaktır. Ardından bu ağırlıklar birbirleri ile toplanarak işlem yapılır.

Yurtdışına Ürün Gönderirken Fiyatlar Sırasıyla Şu Şekilde Hesaplanmaktadır:

 • Ücrete esas ağırlık gönderilerin fiyatlandırılmasında kullanılan bir değerdir.
 • Gönderi tartılır ve ağırlığı ‘’kg’’ cinsinden hesaplanır.
 • Gönderinin desisi hesaplanır.
 • Desi-kg arasında hangi değer büyük ise ‘ücrete esas ağırlık’ o değer üzerinden hesaplanır.
 • Yurtdışı gönderimlerinde ürünün nereye gideceği hesaplamada oldukça önemlidir. Her bir kargo firmasının yurtdışına gönderim ücretleri farklılık göstereceğinden anlaşmalı olduğunuz kargo firmalarından fiyat almak daha mantıklı ve doğru bir yol olacaktır.

 

Siz de Vezüve ile E-İhracata başlayarak, anlaşmalı olduğumuz kargo firmaları ile ekonomik ve daha indirimli bir şekilde kargolarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtdışı Kargo Fiyatlarını Hesaplayabileceğiniz Web Siteleri

 • https://kargosec.com/
 • Navlungo
 • Shipentegra
 • DHL
 • Horoz Lojistik
 • UPS

 

Vezüve e-ihracat departman hizmetiyle yurtdışı pazarlarına açılırken sizlere destek olur. Markanıza değer katar!

Seydanur Erdoğan
E-Ticaret Uzman Yardımcısı

Paylaş :

Son Bloglarımız
Bültenimize abone olmak için