fbpx
vezuve_eihracat_danismanlik_amazon_private_label_amazon_fba_amazon_ihracat_etsy_danismanlik_wayfair_eticaret_zalando

Blog İçeriği

ETSY YURTDIŞI KARGO GÖNDERİM ADIMLARI 2023

 

 

 

1- Etsy Kargo Gönderim Nasıl Yapılır

Etsy’de kargo stratejisi belirlemek, başarılı bir mağaza ve iyi müşteri deneyimi için kritik bir konudur.Etkili bir kargo stratejisi ile mağazanız için yapacağınız en önemli adımlardan biridir. Kargo stratejisi yaparken, taşıyıcı şirketler ile anlaşmalar, kargo fiyatlandırmaları gibi bir çok detaya dikkat edilmesi gerekir. Peki bu dikkat edilmesi gereken detaylar nelerdir bir bakalım:

 • Mağazanız, ürünleriniz ve müşterileriniz açısından Eko/Ekspress kargo teslimat yöntemlerinden hangisinin işe yarayacağını iyi planlayın.
 • Ürünleriniz dönem dönem az veya çok talep görebilir. Bu dönemleri göz önünde bulundurarak kargoya verilme sürelerinin planını iyi yapın.
 • Ürünlerinizi kargolayacağınız ambalajları veya paketleri hazır bulundurmanız kargonuzu hızlı teslim etmek için işinize yarayacaktır.
 • Kargo politikası belirlediğinizden emin olun.
 • Kargo profili oluşturun.
 • Siparişleri hazırlamak, yönetmek ve müşterilerinizi bilgilendirmek için mutlaka vakit ayırmalısınız.

 

2- Kargo Politikası Nasıl Belirlenir?

Mağaza politikalarınızda kargo politikanızı da belirtmelisiniz çünkü mağazanızı ve ürünlerinizi çeşitli problemlere karşı korumanız gerekiyor. 

Kargo politikalarınızı belirlerken dikkat edilecekler:

 

 • İade kargoları konusunda olabildiğince şeffaf olabilirsiniz. Örneğin iade ödemesi için ücreti alıcının mı yoksa satıcının mı ödeyeceğini açıkça belirtmelisiniz.
 • Navlungo gibi anlaşmalı olduğunuz kargo şirketlerini belirtebilirsiniz.
 • Teslimat seçenekleriniz konusunda müşterilere dürüst olmalısınız. Aksi takdirde mağazanıza yapılan herhangi bir olumsuz yorum mağazayı kötü etkileyecektir.

 

 

Etsy mağazanızın politikalarını düzenlemek isterseniz bu adımları takip etmelisiniz:

 

 1. Etsy’e girin ve “Shop Manager” butonuna tıklayın.
 2. Soldaki menüden Sales Channel başlığı altında gördüğünüz kalem ikonuna tıklayın.
 3. Açılan sayfayı aşağıya doğru kaydırın ve “Shop policies” bölümünü bularak düzenleyin.

 

Bu bölümü aynı zamanda mağazanızın diğer, iade süreleri ve şartları, oluşabilecek gümrük sorunları gibi, politikalarını düzenlemek için de kullanabilirsiniz.

3- Etsy Kargo Profili Nasıl Oluşturulur?

Etsy’de kargo profili oluşturmak oldukça kolaydır. Bir kargo profili oluşturduğunuzda kaydedebilirsiniz bu sayede dilediğiniz her ürün için bu kargo profilini seçerek tekrar tekrar oluşturmak zoruda kalmazsınız.

Etsy’de bir kargo profili oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Etsy’e giriş yapın ve “Shop Manager” butonuna tıklayın.
 2. Soldaki menüden “Settings” seçeneğine tıklayın.
 3. Açılan menüden “Shipping Settings” seçeneğine tıklayın.
 4. Açılan sayfadan “Shipping Profiles” sekmesine tıklayın.
 5. Ardından “Add a shipping profile” butonuna tıklayarak bir kargo profili oluşturabilirsiniz.

 

Not: Eğer ABD veya Kanada merkezli bir Etsy mağazası sahibiyseniz aynı zamanda Etsy’nin otomatik kargo hesaplama araçlarından da yararlanabilirsiniz. Sizin konumunuzu, müşterinin konumunu ve ürünün ölçü/ağırlık bilgilerini kullanarak otomatik bir ücret çıkartır. Böylece daha entegre bir sistemle kargo göndermeniz mümkün. Ancak ne yazık ki ülkemizde bu özellik kullanılamıyor.

İpucu: Etsy’nin otomatik araçlarından yararlanamasanız da aynı araçları ve entegrasyonu Türkiye’de Navlungo sağlıyor.

 

4- Türkiye’den Yurt Dışına Hangi Firmalarla Kargo Gönderebilirim?

Türkiye’den yurtdışına kargo gönderimi için bazı firmalar şunlardır:

PTT

Navlungo

ShipEntegra

TNT

UPS

DHL

 

Bu firmalardan örnek olarak PTT, Navlungo ve Shipentegra’yı inceleyelim:

4.a.) PTT

Özel firmaların fiyatları biraz daha yüksek olduğu için, az sayıda siparişiniz varken başlangıcı PTT ile yapabilirsiniz. PTT’nin fiyatları daha uygun ama teslimat süreleri daha geç.

PTT’nin bu sayfasından boyutları, ağırlığı ve varış ülkesini seçerek fiyat hesaplaması yapabilirsiniz. Kolide gidecekse “koli”yi, poşete sığabilecek ufak ürünler için “mektup postası” başlığı altında “kayıtlı küçük paket”i seçin. Etsy’de teslimat aralığı girerken ise burada çıkan sürelerin üstüne 7 iş günü daha ekleyin.

4.b.) Navlungo ve ShipEntegra:

Navlungo veya ShipEntegra hesabını Etsy ile entegre ettikten sonra öncelikle ürünlerinizin güvenli bir şekilde paketlenmesi ve doğru bir şekilde etiketlenmesi gerekir. Detaylı bir fatura; ürün adı, miktarı ve değeri gibi bilgileri de içermelidir. Kargonuzun Etsy standartlarına uygun olarak gönderilmesi için tüm süreçleri yönetir. Peki kargo süreci nasıl başlar buna bir göz atalım:

 1. Yük tipinizi, paket tipinizi ve ağırlığı girin.
 2. Yükleme tipini ve yükünüzün adres bilgilerini girin.
 3. Teklif iste butonu ile tüm seçenekleri görün. Burada anlaşmalı kargo firmalarının size verdikleri tekliflere bakarak en uygun teklifi seçebilirsiniz.
 4. Ardından çıkan ekranda alıcı bilgilerini girdikten sonra bir kod alacaksınız. Bu kod ile kargo firmasına gidip ürününüzü teslim edebilirsiniz. Burada en önemli noktalardan biri ürün barkodunu navlungo üzerinden oluşturup çıktı almalısınız. Daha sonra bu barkodu ürüne sıkıca sabitleyip kargo firmasına verebilirsiniz.

5- Alıcı Gümrük Vergileri

 

Mikro ihracat için bir şirketinizin olması gerekir. Şirketinizin gümrük mükellef kaydının da olması çok önemlidir. Gümrük mükellef kaydı şirket türünüze göre değişmektedir.

Şahıs şirketi için e devlet üzerinden kayıt yapabilirsiniz. Fakat limited ve anonim şirket için gümrük müdürlüğüne başvuru yapmanız gereklidir.

 

Şahıs Şirketler İçin Gümrük Mükellef Kaydı

 

Eğer bir şahıs şirketiniz varsa gümrük mükellef kaydını e devlet üzerinden  aşağıdaki adımları izleyerek gerçekleştirebilirsiniz:

 • E devlet platformundan Gümrük İşlemleri için Mükellef Kaydı Başvurusu aratıp karşınıza çıkan Ticaret  Bakanlığı Gümrük İşlemleri İçin Mükellef Kaydı Başvurusuna tıklamalısınız.
 • Bir sonraki adımda ise bu sayfadaki bilgilerinizi kaydettikten sonra gümrük mükellef kaydınız tamamlanmış olacaktır.

Limited ve Anonim Şirketleri için Gümrük Mükellef Kaydı

 

Eğer Limited veya Anonim bir şirketiniz varsa belgelerinizi hazırlayıp, bağlı olduğunuz vergi dairesi, vergi numarası ve firma isminizi içeren bir dilekçe yazarak şehrinizdeki gümrük müdürlüğüne giderek teslim etmelisiniz.

Gümrük Mükellef Kaydı Yapabilmek İçin İhtiyacımız Olan Belgeler İse;

-Şirket yetkilisinin kimlik fotokopisi,

-Vergi levhası,

-Ticari sicil belgesi ve imza sirküleridir.

 

6- Kargo Fiyatı Belirlemek

 

Ürünlerinize bir kargo fiyatı belirlerken bu rakip firmaları da analiz etmelisiniz. Etsy’e göre müşteriler, ücretsiz kargo seçeneği sunan mağazalardan %20 oranında daha fazla alışveriş yapıyorken, yüksek kargo fiyatı talep eden mağazalardan alışveriş yapmayı büyük oranda tercih etmiyorlar.

Etsy’de yapılan aramalarda öne çıkmanızı sağlayan bir özellik mevcuttur bu $35 Üzeri ABD siparişlerinde ücretsiz kargo garantisi vermektir. Bu garantiyi sunmak bir Etsy özelliği, dolayısıyla mağazanızın ayarlarından açıp kapatabilirsiniz. Eğer bu özelliği açarsanız, bu garantiyi sunmayan mağazalara kıyasla diğer kriterler de göz önünde bulundurularak ürünlerinizin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olur.

Ücretsiz kargo sunmaya karar verirseniz, satışlarınızdan zarar etmemek için ürün fiyatlarınızı düzenlemeniz gerekmektedir. Bunu yapmak için de Etsy’nin akıllı fiyatlandırma aracını kullanabilirsiniz. Böylece fiyatları tek tek tekrar düzenlemek zorunda kalmazsınız.

Önemli: Eğer kargo fiyatını ürün fiyatına eklediğinizde piyasa fiyatının çok üzerinde kalıyorsanız free shipping yapmamanız daha doğru olabilir. Aynı şekilde kargo fiyatı rakiplere yüksekse bir kısmını ürün fiyatına eklemek iyi bir seçenek olacaktır.

7- Etsy Shipping Labels

 

Etsy Shipping Labels ile Etsy üzerinden bir kargo etiketi satın alabilirsiniz. Bu etiketi yazdırıp ürünleriniz için kullanabilirsiniz. Böylece adres, takip numarası gibi tüm detaylar otomatik olarak doldurulur. Fakat bu özelliği kullanabilmek için ABD, Kanada, İngiltere veya Avustralya’da yasal olarak Etsy mağazası sahibi olmanız gerekiyor çünkü ne yazık ki bu özellik ülkemizde kullanılmıyor.

Bol satışlar!

vezüve-özlem-aydin-eticaret-uzmanı
Özlem Aydın
İş Geliştirme Uzmanı