vezuve_eihracat_danismanlik_amazon_private_label_amazon_fba_amazon_ihracat_etsy_danismanlik_wayfair_eticaret_zalando
Zalando Danışmanlık, Zalando da Satış Yapmak 2023, Zalando kargolama

Blog İçeriği

Zalando Danışmanlık

Vezüve E- İhracat Ajansı olarak bu yazımızda sizlere Zalando Danışmanlık hizmetimiz hakkında bilgi verip aydınlatacağız. Buna geçmeden önce Zalando pazar yeri hakkında bilgi vermek gerekirse;

güzellik, moda, spor giyim, aksesuar, veya giyilebilir ürünler pazarında bir markanın fiziki ya da online mağaza sahibiyseniz bir Zalando partneri olabilirsiniz. Avrupa’nın 25 ülkesinde yoğun faaliyet gösteren ve özellikle moda, kozmetik sektörlerinde büyük bir hızla ilerlemekte olan nitelikle bir pazar yeridir.

Ortaklık kurmaya karar verdiğinizde ürünlerinizi büyük çevrimiçi pazar yerinde satabilir, burarada var olan marka bilinirliğinden ve popülaritesinden yararlanabilirsiniz. Platformun bilinirliği, güvenilirliği sayesinde size fazladan müşteri ve satış getirecektir.

Ancak elbette bu süreyi doğru yürütebilmeniz takdirde sizlere olumlu dönüşler olacaktır. Bu yazıda sizlere destek sağlamak için sürecin nasıl işlediğini, Vezüve E-İhracat olarak doğru bir şekilde anlatıp Zalando danışmanlık hizmeti sağlamaya çalışacağız.

Pazar Yeri Olarak Zalando

Almanya menşeili bir E-ticaret/E-ihracat pazaryeri platformu olan Zalando’da satış yapmak sizlere büyük avantajlar sağlayacaktır. Ancak elbette satış yapmadan önce bazı gereksinimleri ve şartları biliyor olmanız gerekir.  Bunlar:  

Bir web sitesi 

İade süreci

  Kayıtlı bir işletme

Moda – giyim kategoride ürünlerin olması

Zalando danışmanlık başlığı altında yukarıda belirtilen şartları bilmekte fayda vardır. Özellikle iade süreci önemli bir kriter oluşturmaktadır. Zalando alıcılara 100 günlük süre kapsamında ücretsiz iade ve kargo hizmeti sunmaktadır. Satıcılar olarak bu ölçütlere göre mağazanızı yönetmeli ve stratejiler ile kampanyaları yürütülmelidir.

Ancak bunlar gözünüzü korkutmasın. Zalando E-ticaret pazarı sizlere global çapta büyük imkanlar sunmaktadır. Bununla ilgili bazı sayısal istatistiklere bakarsak,

 • 42 milyondan fazla var olan ve artan aktif müşteri
 • Ortalama sepet büyüklüğü 56,90 EUR civarında olmaktadır. 
 • 2020’de 185,5 Milyon sipariş Zalando web sitesinden verildi.
 • Zalando’da en çok gelir getiren kategoriler Giyim (%58) ve Ayakkabı (%34)
 • Yine 2020 verilerine bakıldığında  8.0 milyar EURO değerinde sipariş verildiği belirlendi.
 • Zalando 2020 yılında, aylık organik ziyaretçisinde %80’lik bir artış sağladı.
 • Ayda en az 560 milyona yakın ziyaretçi sayısı bulunmaktadır. 
 • 20 ülkede mevcut olup 4000’den fazla markayı barındırıp atış imkanı sunmaktadır. 

Bu verilere bakarak Zalando 2020 yılı da büyük bir çıkış yaşamıştır. Bu anlamda temelleri sağlam olup sandığı başarıyı günümüze kadar sürdürmüştür. Öyle ki günümüzde moda, kozmetik ,spor gibi alanlarda en çok tercih edilen alışveriş platformlarından biri olmaktadır. 

Zalando Satış Süreci

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Zalando, Avrupa’nın en büyük çevrimiçi moda satış platformudur. Pazaryeri hikayesine ilk başta Almanya’da başlayıp 25 Avrupa ülkesinde 48 milyondan fazla müşteriye satış yapmaya devam etmektedir. Bu platformda satış yapmak isteyenler için bazı adımlar söz konusudur. Bunlar: 

1- Zalando Mağaza Başvurusu

Zalando da şirket açmanın ilk aşaması şirket tanıtımıdır. Burada iletişim bilgilerinizi ile  şirketinizi Zalando ile tanıtmanız gerekir. [email protected] adresine tıkladığınızda listelenen tüm içerikleriyle ilgili bir posta gönderebilirsiniz. 

2- Zalando Mağaza Açılışı

Zalando da mağaza açılışında ikinci olarak, satıcı ve geliştirici yöneticisinin bilgi verilerini girmeniz gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken, ürün resminizi marka logosu ile birlikte yüklemeye dikkat edin. Bu kısım daha çok teknik bir alandır. Doğru ve eksiksiz yapmanız önemlidir.

3- Zalando Kargo Süreci

 1. aşama Zalando lojistik ve teslimat ayarlarının yapıldığı yerdir. Zalando kargo takip ile müşteri sipariş verdiğinde anlaşmalı kargo şirketiyle doğru zamanında göndermek için gerekli kaynaklara sahip olmak için önceden gerekli anlaşmaları yapıp hazır olmalısınız.

4- Zalando KDV Kaydı

Zalando Almanya merkezli bir platformdur. Bu nedenle oraya özgü bazı yasal düzenlemeleri barındırmaktadır. Bu nedenle de ürün satmak için yerel KDV kaydı zorunlu tutulmuştur. Zalando Lojistik Çözümlerini tercih ettiyseniz fazladan ek KDV kaydı da gerekebilir. Bunun nedeni Zalando depolarında depolamak için kullandığınız ülke sayısı ile ilişkilidir.

Zalando KYC Bilgisi

Zalando satıcı kaydı alıp pazar yerine gitmek için son adım KYC’dir Burada cevaplamanız gereken bir dizi anket soruları mevcuttur. Doldurduğunuz bilgiler yani KYC aşaması, Zalando tarafından belgelerin fiziksel olarak doğrulamasından sonra onaylanmaktadır.

Zalando Satıcı Partner Olmak

Zalando başvurusu nasıl yapılır? Zalando ortağı ya da Zalando partneri olmak için temel şartlar mevcuttur. Ancak bu şekilde Zalando da satış gerçekleştirebilirsiniz. Zalando ortağı olmak için bu temek şartlar da,

 • Almanya da VAT Kaydı ya da şirket kaydı 
 • Ürünlerin EAN numaraları 
 • Gümrük işlemleri için temsilci
 • Web sitesi & E-Ticaret sitesi

mecburi bir şekilde gereklidir. Bunların daha iyi anlaşılması için tablo haline getirip gerekli evrakları da listelersek,

Web sitesi & E-Ticaret sitesi

Gümrük işlemleri için temsilci

Ürünlerin EAN numaraları 

Almanya da VAT Kaydı ya da şirket kaydı 

Bunlar size ilk başta zor gelebilir ve destek isteyebilirsiniz.  Bu nedenle Zalando danışmanlık alanında bir arayışınız varsa ve Zalando da satış yapmak istiyorum ama Zalando da satış nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, Vezüve E-İhracat Ajansı olarak sizlere en doğru hizmeti sağlamaktayız. 

Zalando da Satış Yapmak 2023

Zalando da Satış Yapmak 2023 için sizlere zalando mağaza açılışından yönetimi ve reklam stratejilerine  kadar tüm süreçleri Zalando danışmanlık adı altında sizlere sunmaktayız. Profesyonel ekibimiz mağazanızın yönetimini üstlenerek size satış yaptırıp ciro artışı sağlamaktadır. Tüm bu ayrıcalıklardan yararlanmak isterseniz konum ile bize ulaşabilir ya da Vezüve E-İhracat web sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

E-İhracat hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz, youtube videomuza bakabilir ve kanalımıza abone olabilirsiniz.

Zalando da satış yapmak için, Almanya da VAT kaydına – EAN numarasına – Gümrük işlemleri için temsilciye ve web sitesine ihtiyaç vardır.

İlk önce Zalando ortaklık kaydına başvurulması gerekir. Daha sonra satıcı başvuru formu açılır ve doldurulur.

Ankara seo uzmanı olarak görev alıp doğru seo çalışmaları ile işinizi büyütüyorum.
Aleyna KELEŞ
SEO Uzmanı