2022 Türkiye E-Ticaret Verileri

Blog İçeriği

Türkiye 2022 Yılı Güncel E-Ticaret Verileri

ETBİS verileri bize ülkemizdeki e-ticaretin durumu ve gelişimi ile ilgili güncel veriler sunuyor. Toplam hacim verilerinden kategori verilerine kadar detaylı bir çalışma paylaşılmış durumda. Bu yazımızda sizlerle bu yayınlanan verilerden bahsedeceğiz.

E-Ticaret Hacmi

Türkiye’de e-ticaretin büyüdüğünü tahmin etmek için çokta bu işin içerisinde olmaya gerek yok. En basitinden yolda yürürken veya aracınızı sürerken karşılaştığınız motorlu kuryelerin sayısındaki artışı düşünürseniz kafanızda bir resim oluşacaktır. Paylaşılan veriler doğrultusunda bu resmi somutlaştıralım;

2021 yılı ile 2022 yılı arasındaki hacim 381,5 Milyar TL’den 800,7 Milyar TL’lik bir rakama fırlamış denebilir. Bu %109luk bir artış demek. Bir yılda bir sektörün iki katından fazla büyümesi muhteşem bir artış.

turkiye-eticaret-verileri-2022

Bu muazzam büyümeyi gördükten sonra doğal olarak insanın aklına bir soru geliyor; “Peki bu büyüme sipariş oranlarındaki artışla mı gerçekleşti yoksa verilen siparişlerin ücreti mi arttı?” Bu soruya cevap bulmak yine yayınlanan veriler sayesinde mümkün;

Görüldüğü üzere sipariş sayıları da 3,347 Milyar siparişten 4,787 Milyar’a çıkmış görünüyor. Bu da %43lük bir artış demek. Hacimdeki büyüme bundan daha büyük olduğuna göre muhtemelen sepetlerimiz de eskisinden daha büyük.

turkiye-eticaret-verileri-2022

Tüm bunların yanında sektörün ne kadar geliştiğini gösteren başka bir veri de e-ticaretin genel ticaretteki yerini incelemektir ki bu alanda da ilerleme görmek mümkün. ETBİS verilerine göre 2021 yılında e-ticaretin genel ticarete oranı %17,7 iken bu oran 2022 yılında%18,6 olarak gerçekleşmiştir. Bu da %5ilk bir artış kaydedildiği anlamına geliyor.

Ödeme Yöntemleri

Bu kadar alışveriş yapılıyor ve bu ürünler satın alınıyor. Peki, böyle bir hacim satıcılarına hangi kanallardan ödeme getiriyor? Bu sorunun yanıtı ise aşağıdaki tabloda;

Hacimleri tablo üzerinden görebileceğiniz için burada yüzdeleri vereyim. Gerçekleşen işlemlerin %3 kadarı kapıda ödeme, %36 kadarı havale/EFT yoluyla ve pastanın en büyük dilimi olan kartlı işlemler ise işlemlerin %61’inde tercih edilmiş durumda.

turkiye-eticaret-verileri-2022

E-Ticaret İşletmeleri

Bu tablo bize e-ticaret ile ilgilenen işletme sayısını gösterdiği için önemlidir. Görünen o ki Türkiye’de  548.688 işletme e-ticaretle ilgileniyor. Bir diğer önemli veri de bu satıcıların neredeyse hepsi satış kanallarını internet pazar yerlerinden yana kullanmış durumda.

Başka bir veri de bu işletmelerin kaç pazar yerinde aktif oldukları. Görüldüğü üzere, işletmelerin çoğu kendilerine tek bir pazar yerini seçmiş durumda. Şuna da dikkat çekmek istiyorum ki işletmeler 2 pazaryerinde satış yapmaya başladıysa giderek daha çok oranla aktif oldukları pazar yerlerini arttırıyorlar.

Peki bu kadar işletme operasyonlarını nereden yönetiyorlar? Bu da önemli bir soru ve bununda yanıtını öğrenmiş bulunuyoruz;

Beklenildiği üzere, en çok işletme Türkiye’nin en büyük 3 şehrinden geliyor; İstanbul, Ankara ve İzmir. Ülke nüfusunun neredeyse yarısını oluşturan bu üç şehrin işletme sayısında da işletmelerin yarısının az üstünde bir dilimi oluşturması şaşırtmamalı.

turkiye-eticaret-verileri-2022

E-Ticaret Harcamaları

Pasta grafiğinde anlatılan veri Türkiye’deki e-ticaretin çevresi niteliğinde. Şunu görüyoruz ki çok büyük oranda biz bizeyiz. Yine de, %8.7lik bir alanda dışarıyla bağlantımız var. 

2022 yılında; yurt içi harcamaların payı %91,3’lük oran ile 731 milyar TL olarak gerçekleşirken, diğer ülkelerin ülkemiz e-ticaret sitelerinden yaptığı harcamalar %4,2’lik oran ile 33,8 milyar TL, vatandaşlarımızın yurt dışından yaptığı alımlar %4,5’lik oran ile 35,9 milyar TL olarak gerçekleşmiştir.

turkiye-eticaret-verileri-2022

E-Ticaret Hacminin Sektörel Dağılımı

Görüldüğü gibi yandaki tabloda en çok satışı gerçekleşen kategoriler verilmiştir. Bir çok ürün grubu için geçen yıla göre artış oranları da verilmiş ki oranlara bakıldığında artışlar yine oldukça tatmin edici düzeyde. İlgili tabloyu da hemen aşağıda görebilirsiniz.

CİNSİYETLERE GÖRE ELEKTRONİK TİCARET ARACILARI ÜZERİNDEN YAPILAN ALIŞVERİŞLERİN DAĞILIMI

Elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcılar üzerinden alışveriş yapanların %52’sini kadınlar; %48’ini erkekler oluşturmaktadır. 

Vatandaşlarımızın %70’i elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcılardan alışveriş yaparken mobil uygulamaları kullanıyor. 

Bu da ülkemizde akıllı telefon ve mobil uygulamaların kullanımının ne kadar yaygınlaştığını bizlere gösteriyor.

 

E-Ticaret Alışverişlerinin İllere Göre Dağılımı 

Elektronik ticaret yoluyla gerçekleşen alışverişlerin %36’sını İstanbul, %9’unu Ankara, %6’sını İzmir illerinde yaşayan vatandaşlar yapmaktadır.

Bu illeri; %4 oran ile Bursa ve Antalya, %2,5 oran ile Kocaeli, yaklaşık %2 oran ile Adana, Konya, Mersin ve Gaziantep illeri takip etmektedir. 

Toplam Site Ziyaretlerinin E-Ticarete Dönüşüm Oranı 

Toplam site ziyaretlerinin e-ticarete dönüşüm oranı %2,5 olarak gerçekleşmiştir. 

Ödeme Şekli İtibariyle Ortalama Sepet Tutarları 

E-ticarette ortalama sepet tutarı 167 Türk Lirası olarak gerçekleşmiştir. Bu tutar ödeme şekillerine göre farklılık göstermektedir. 

E-Ticarette Gönderilere İlişkin Bilgiler 2022 yılı  tüm gönderiler içerisinde e-ticaret gönderilerinin oranı %59,5 olarak gerçekleşmiştir.

İstanbul, Ankara, İzmir illerinden gerçekleşen gönderilerin tüm illere oranı %63 olarak gerçekleşmiştir. 

Sektörel Bazda Ortalama Sepet Tutarı 

Sektörel olarak ortalama sepet tutarı 2022 yılında konaklama sektöründe 5.358 TL, havayollarında 2.645 TL, giyim, ayakkabı ve aksesuar sektöründe 373 TL ve elektronikte 257 TL olarak gerçekleşmiştir. 

Sektör Bazında Taksitli/Peşin İşlem Oranı

 E-ticaret harcamalarının %85’i peşin ödeme yapılarak, %15’i ise taksitli ödeme imkânı kullanılarak gerçekleşmiştir. Sektörel olarak bakıldığında ise ev ve dekorasyonda %77, beyaz eşyada %34, elektronikte %29, giyimde %31, seyahatte %10, konaklamada %15, havayollarında %15, kitap ve dergide ise %6,5 oranında taksitli işlem tercih edilmiştir. 

turkiye-eticaret-verileri-2022

E-Ticaret İşlemlerinin Günlere Göre Dağılımı

E-ticaret hacminin haftanın günlerine göre incelendiğinde günler arasında artış ve azalışlar olduğu ve dalgalı bir seyir izlediği görülmektedir. 

En yüksek hacimli alışveriş pazartesi günleri yapılırken arkasından sırasıyla çarşamba, perşembe ve salı gelmektedir.

Haftasonu e-ticaret alışveriş hacmi kıyaslandığında haftaiçine göre daha düşüktür.

Vezüve e-ihracat departman hizmetiyle yurtdışı pazarlarına açılırken sizlere destek olur. Markanıza değer katar!

E ihracat uzmanı
Doruk Koyuncu
Dış Ticaret Uzmanı

Paylaş :

Son Bloglarımız
Bültenimize abone olmak için