fbpx

Ebay’de Satış Yapmak 2023

Blog İçeriği

EBAY NEDİR? SATIŞ YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

EBAY NEDİR?

Ebay e-ticaretin öncülerinden biri olarak kabul edilen global ölçekli bir online pazaryeridir. Ebay globalde pek çok farklı ülkede satış yapmanıza olanak sağlayan ve markanızın uluslararası pazarda kendine yer bulmasına yardımcı olan bir oluşumdur. 2023 yılının ilk sekiz ayı itibariyle tüm dünyada Amazon’dan sonra en çok tercih edilen 2. e-ticaret sitesi olarak karşımıza çıkan Ebay’i her ay ortalama 3,67 milyon kullanıcı ziyaret etmektedir.

Piyasa değeri 23 milyar dolar civarında olan Ebay ABD menşeli bir online pazaryeridir. Bu sebeple Amerika Birleşik Devletleri %31’lik bir oranla en fazla eBay satıcısına sahip ülkeler listesinde en başta karşımıza çıkar. Listede Amerika’yı %29 ile Birleşik Krallık ve %15 ile Çin takip eder.

EBAY’DE SATIŞ YAPMAK

Ebay’de satış yaparken hem yeni hem de ikinci el ürünlerle markanızı tanıtabilirsiniz. Ebay’de satış yapmanın en önemli avantajlarından bir tanesi de açık artırma başta olmak üzere farklı satış türlerine de olanak tanımasıdır.  Bu satış türlerinden markanıza en uygun olanı seçerek, kolaylıkla Ebay’de satış yapmaya başlayabilirsiniz;

Açık Artırma (Auction): Bu satış tekniğini kullanarak ürününüze en yüksek teklif veren alıcılara ulaşarak daha karlı bir satış elde edebilirsiniz.

Sabit Fiyatlı Satış (Buy It Now): Ürününüzü kendi ihtiyaçlarınıza, satış stratejinize ya da maliyetlerinize göre belirlediğiniz sabit bir fiyattan piyasaya sürebilirsiniz. Böylelikle alıcılar ürünü hemen satın alabilirler.

En İyi Teklif (Best Offer): Açık artırma ve sabit fiyatlı satış seçeneklerinin bir karması olarak kabul edilen bu türde, ürünün hem sabit bir fiyatla alıcıya sunulmasını hem de alıcıların ürünün fiyatına teklif yapmasını sağlayabilirsiniz.

Mağaza İlanları (Ebay Store Listings): Bir Ebay mağazanız olduğu durumda; özel mağaza ilanları oluşturabilir ve farklı fiyatlandırma seçenekleri sunabilirsiniz.

Ebay’de Satış Yapmanın Rehberi

Ebay’de satış yaparken, şirket kurma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ebay’de satış yapmak için hangi adımlar gereklidir sorusunun cevabına daha detaylı baktığımızda ise karşımıza belli başlı adımlar çıkmaktadır;

 1. Ebay Hesabı Oluşturma

Diğer pek çok e-ticaret sitesinde olduğu gibi Ebay’de satış yapmak için de ilk adım platformda bir kayıt oluşturmaktır. Bu hesap oluşumu sırasında özellikle ad, soyadı ve telefon kısımları da eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Gereken durumlarda para iadesi yapılabilmesi durumuna karşı ödeme yönteminizi de bu aşamada eklemeniz gerekir. Telefon doğrulamasını da gerçekleştirdikten sonra kayıt işleminiz tamamlanacaktır.

  Şirket kurulumu zorunluluğu bulunmamasına rağmen; hali hazırda mevcut olan bir işletmeniz varsa, Ebay’a iletme satıcı hesabı üzerinden kaydolarak, firmalara özel özelliklerinden de yararlanabilirsiniz. Herkes tarafından kullanılabilecek Bireysel Satıcı hesabı üzerinden de kolaylıkla ürün satışına başlayabilirsiniz.

 1. Ürünü Listeleme:

Ürünlerin Ebay’de listelenmesi, başlık, ürün bilgileri, fiyat ve nakliye bilgileri gibi özelliklerin alıcıya doğru şekilde aktarılmasını sağlar. Ebay’de ürün listelemesi yaparken ürünlerinizin en can alıcı fotoğraflarını da tanıtım kısmına ekleyebilirsiniz Bu paneli kullanarak yeni ürünler ekleyebilir ya da öncesinde eklemiş olduğunuz ürünleri satışa çıkarabilirsiniz.

 1. Satış Türünü Seçin:

Ebay’de kullanabileceğiniz farklı satış türlerinden yazımızın önceki kısımlarında bahsetmiştik. Ebay’de satışa başlamak için, kayıt ve ürün listeleme işlemlerinden sonra bu satış türlerinden bir tanesini seçmeniz gerekir.

 1. Fiyatlandırma:

Ürününüzün fiyatını belirlerken; pazaryerindeki rekabet, maaliyet, kargo ve depolama ücretleri gibi ayrıntıları göz önünde bulundurmanız gerekir.

 1. Nakliye:

Ürününüzün gönderiminin nasıl olacağını ve nakliye ücretlerini belirtmek ayrıca önemlidir. Alıcılar için oluşturulan farklı nakliye seçenekleri ve ortalama bir kargo süresi vermek satışınızı olumlu etkileyecektir.

 1. Ödeme Yöntemleri:

Ebay’de satış yaparken global bir pazaryerinde olduğunuzu unutmamak gerekir. Bu nedenle dünyada sıklıkla kullanılan ödeme yöntemlerini kullanmanız ve bu yöntemleri kabul edeceğinizi belirtmeniz gerekir.

Ebay’de Satış Yapmanın Avantajları Nelerdir?

 1. Geniş Kitlelere Erişim: Ebay, dünyada en çok kullanılan e-ticaret sitelerinin başında gelmektedir. Bu nedenle dünya genelinden milyonlarca kullanıcıya ulaşama imkânınız olacaktır. Bu durum aynı zamanda, ürünlerinizi geniş bir müşteri kitlesine tanıtmanıza da olanak sağlar.
 2. Çeşitli Ürün Kategorileri: Ebay, satışı yapılan ürünlerin kategorilerinde oldukça geniş bir yelpaze sunmaktadır.
 3. Açık Artırma Seçeneği: Açık artırma benzer pazaryerleri arasında Ebay’in en çok avantaj sağladığı özelliğidir. Potansiyel olarak daha yüksek kar elde etmenizi sağlayan bu satış yöntemi, aynı zamanda rekabetçi bir ortam oluşturarak satışı da artırmaktadır.
 4. PayPal Entegrasyonu: Ebay’de satış yaparken globalde kullanılan ödeme yöntemlerini alıcılara sunmanın öneminden bahsetmiştik. Bu noktada, PayPal gibi popüler ödeme işleme hizmetlerini kullanmanıza yardımcı olan Ebay hem kullanıcıların güvenini kazanmanıza yardımcı olur hem de alıcıların güvenli bir şekilde ödeme yapmalarını sağlar.
 5. Başlangıç Maliyetleri: Ebay, düşük maliyetlerle e-ticaret sektörüne adım atmak için oldukça uygun bir pazaryeridir. Mağaza açılışı için hiçbir ücret ödemenize gerek olmayan Ebay’de yalnızca seçeceğiniz farklı abonelik türlerinin ücretini ödemeniz yeterli olacaktır. Farklı abonelik türlerinden, işletmenize en uygun olanını seçerek ekstra bir ödeme yapmaya gerek kalmadan satış yapmaya başlayabilirsiniz
 6. Ebay Dropshipping: Ebay’de satış yaparken, dropshipping modelini de kullanabilirsiniz. Bu şekilde Ebay’de ürünleri listelemesini yapabilir ve satış gerçekleştiğinde bu ürünleri doğrudan tedarikçinizden ya da üçüncü bir taraf aracılığıyla alıcılarınıza gönderebilirsiniz. Ürünlerin fiziksel olarak stoklamasına gerek olmadığı için bu model oldukça avantajlıdır

EBAY’DE HANGİ ÜRÜNLERİN SATIŞI YAPILABİLİR?

Ebay’de satış yaparken ürün çeşitliliği olmasının markanıza büyük bir avantaj sağlayacağından bahsetmiştik. Şimdi bu konuda sıkça sorulan sorulardan bir diğeri olan; “Ebay’de Hangi Ürünleri Satmalıyım?’’ Sorusuna geçebiliriz.

Ebay’de en çok satılan ürünleri incelemeden önce; satışı fazla olan ürünlerin, mevsimlere, özel tatil dönemlerine, etkinliklere ya da ihtiyaçlara göre değişiklik gösterebileceğini bilmenizde fayda vardır. Bununla beraber Ebay’de en çok satılan ürünler şu şekildedir;

1.Teknolojik Ürünler: Hemen her pazaryerinde olduğu gibi Ebay’de de akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar, bilgisayar aksesuarları, fotoğraf makineleri başta olmak üzere teknolojik araçlara olan talep oldukça fazladır. Alıcıların ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda bu kategoride satış yapmak markanız için iyi olabilir ancak talebe bağlı olarak pazardaki rekabetin de fazla olduğunu unutmamak gerekir.

 1. Tekstil: Ebay’de satış yaparken bir başka popüler kategori olarak tekstil ürünleri çıkar. Giyim, ayakkabı, çanta, aksesuarlar gibi birden azla ürünü içeren bu kategori hem yeni hem de ikinci el ürünlerin satışına elverişli olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir.
 2. Antika ve Koleksiyon Ürünleri: Ebay tüm dünyadan koleksiyonerlere hitap eden ürünlerin de satışını yapmaktadır. Antika eşyalar, koleksiyon ürünleri, madeni paralar, pul ya da benzer koleksiyonlar bu pazaryerinde geniş yer kaplamaktadır. Teknolojik ürünler ve giyim kategorilerine öre çok daha spesifik bir kategori olduğu için; müşteri kitlesi de çok köklü ve sağlamdır.
 3. Ev ve Bahçe Eşyaları: Dekorasyon ürünleri, özellikle ev ve bahçe için mobilyalar, mutfak ürünleri, bahçe dekorasyonları Ebay’de satış yapabileceğiniz bir başka dikkat çeken kategoridir.
 4. Spor Malzemeleri: Sporda kullanılan her türlü ekipman, özel spor giysileri ve aksesuarları, evde kullanılabilecek spor aletleri ya da açık havada spor yapmak isteyenler için gerekli ürünler Ebay’de satışı yapılmaya uygun bir başka kategoriyi oluşturur.
 5. Oyuncaklar ve Hobi Ürünleri: Özellikle çocuk oyuncakları, koleksiyon ürünleri, aksiyon figürleri ya da belirli bir kitleye hitap eden resim yapmak, fotoğrafçılık, nakış gibi hobilere dair ürünler Ebay’de oldukça popülerdir.
 6. Kitaplar, Müzik ve Filmler: Ebay, alıcılarını her türden kitaplar, doğrudan sahaflarda mevcut olan kıymetli parçalar, her türlü müzik CD’si, müzik koleksiyonerleri için plaklar ve daha fazlasıyla buluşturur. Bu kategori de antika ürünler gibi sağlam bir müşteri kitlesine ulaşmanızı sağlayacaktır.
 7. Sağlık ve Güzellik Ürünleri: Tüm dünyada alıcısı olan ve Ebay üzerinden kolaylıkla satışını gerçekleştirebileceğiniz diğer ürünler sağlık ve güzellik ürünleridir. Özellikle kadınlara hitap eden bu kategorini satışında rekabet de oldukça yüksektir.

EBAY’DE PAKETLER VE KOMİSYONLAR

Mağaza Paketleri:

Mağaza açılışı için bir ücret ödemesine gerek olmamasına rağmen ancak satış yapılacak farklı mağaza türlerine mevcuttur ve paketlerin içeriğine göre ücretlendirmeler farklıdır. Bu paketlerden işletmenize uygun olanı seçtikten sonra satış yapmaya başlayabilirsiniz;

 1. Starter Paketi:
  • Aylık: 7,95 dolar
  • Yıllık: 4,95 dolar
 2. Basic Mağaza Paketi:
  • Aylık: 27,95 dolar
  • Yıllık: 21,95 dolar
 3. Premium Paketi:
  • Aylık: 74,95 dolar
  • Yıllık: 59,95 dolar
 4. Anchor Paketi:
  • Aylık: 349,95 dolar
  • Yıllık: 299,95 dolar

Komisyon Oranları:

Ebay’da satış yapmanın maaliyetlerinden bir diğeri sitenin satıcılardan kestiği komisyonlardan oluşmaktadır. Ebay mağazanız içim sizden 2 farklı komisyon alır. Bu komisyonlardan ilki ürün listeleme yaparken alınan ilan ücreti diğeri de ürünü sattığınızdaki son değer ücreti üzerinden alınmaktadır. Ancak bu komisyon oranları ürünlerinizin fiyatına, kategorisine ve satıcı olarak performansınıza göre değişiklik göstermektedir.

Ebay’de satış yapmaya başladıktan sonra her ay komisyonsuz olarak 250 tane listeleme hakkınız bulunur. Bu hakkı kullandıktan sonra her listeleme işlemi için komisyon devreye girer. Ürünlerinizin satışından sonra alınan komisyon ise, daha önce de belirttiğimiz gibi kategorilere göre değişiklik gösterse de her sipariş için ortalama 0.3 dolar olarak belirlenmiştir.

Vezüve e-ihracat departman hizmetiyle yurtdışı pazarlarına açılırken sizlere destek olur. Markanıza değer katar!

Elif Ekin Doğan
E-Ticaret Uzmanı

Paylaş :

Son Bloglarımız
Bültenimize abone olmak için
Desteğe mi ihtiyacınız var?