Etsy Komisyonlar ve Ücretlendirme

Blog İçeriği

ETSY KOMİSYON ORANLARI VE ÜCRETLENDİRME 2023

 

1- Listeleme Ücreti

     Etsy’nin bizden aldığı ilk ücrettir. Listelediğiniz her ürün başına 0.20$ yani 20 cent kesilir. Bu ücret sizden 2 farklı durumda alınır.

  • Ürününüz satıldığında artık yeni bir ürün sayfası eklemeniz gerekir.
  • 20 cent’e en fazla 4 ay ürün listeleyebilirsiniz. 4 ay boyunca ürününüz satılmadığında dolayısıyla ikinci bir 4 ay için 20 cent daha ödemeniz gerekir.

Liste Yenileme (Ürün Listeleme Ekranında)

      Burda otomatik veya manuel olarak iki seçenek var. Otomatik seçeneğini seçerseniz;

  • Listeleme ücreti satış gelmezse her 4 ayın sonunda tekrar alınır. Satış geldikçe her satıştan sonra listeme ücreti kesilmektedir. Sayfanız otomatik olarak aktifleştirilir.

Stok probleminiz varsa veya gelen siparişi hızlı bir şekilde göndereceğinizden emin değilseniz bunu mutlaka manuel olarak işaretlemelisiniz.

Eğer başka bir Etsy satıcısının referans linkiyle Etsy’e üye olursanız ilk 40 listelemeniz ücretsiz olacaktır.

2- Transaction Fee (Satış İşlem Bedeli)

           Etsy’de alıcının size ödediği her paradan %6,5 kesilir. Kargo bedeli olabilir, ürün bedeli olabilir, hediye paketi varsa olabilir, kişiselleştirme bedeli varsa bunlar alınır. Örneğin 50$ lık ürününüz var. 30$ kargo bedeli olsun; totalde 80$ ödeme alırsınız. Bunun %6,5’ini (5.2$) Etsy sizden transaction fee olarak almaktadır.

etsy_handmade_etsyde_satis_etsy_komisyonlar_etsy_ücretler-2

3- Etsy Payment Fee

          Etsy’de eskiden diğer pazaryerleri gibi Paypal-Payoner gibi ödeme yöntemi kullanırdı. Artık hiçbir aracı kullanmadan Etsy Payments kullanarak Türkiye’de ki banka hesabımıza transfer edebiliyoruz. Doğal olarak Etsy bir komisyon istiyor. Bu da %6,5$ + 3 TL’dir. Örneğin alıcının 50$’lık iki ürün aldığını düşünelim. Kargo bedeli vs. olmasın. Totalde 100$ ödeme yapıyor. Ödeme aldığınızda %6,5$+ 3 TL Payment ödeme altyapısını kullandığımız için Etsy’e vermiş oluyoruz.

4-Regulatory Operating Fee (Regülasyon Kesintisi)

          Dijital hizmet vergisi altında Pinterest, Facebook gibi platformlardan vergi alınmaya başlandı. Bu platformlar da kendi kullanıcılarından bu bedelleri almaya karar verdi. Satış bedelimizin %1,1’ini regülasyon kesintisi olarak Etsy’e veriyoruz. (Bazı ülkelerde geçerlidir. Türkiye’de regülasyon kesintisi uygulanmatadır.)

5- Currency Conversion Fee (Para Birimi Dönüşümü Kesintisi)

           Lokal para biriminiz ne ise Etsy paranızı ona göre ödüyor (TL). Ürününüzü dolar ile listeliyorsanız alıcıdan dolar olarak alıyor. Etsy’nin kesinti yapmasının sebebi dolardan TL’ye para gönderirken aradaki kur dönüşüm oranları ve SWAP kesintilerinden etkilenmemek için %2,5 luk bir para dönüşümü kesintisi istiyor. 2 yol var;

  • Ben Türkiye’de ki dolar hesabımı tanımlayacağım, böylelikle ETSY doğrudan paramı dolar olarak verecek. (Pek mümkün değildir, lokal para biriminiz neyse onla ödeme yapılır)
  • Ürünlerinizi TL olarak listelerseniz extra %2,5’luk kesintiyi almaz. (Kur farkı dengesi sağlanmadığı için önerilmez.)

etsy_handmade_etsyde_satis_etsy_komisyonlar_etsy_ücretler-2

6- Advertising and Promotional Fees (Reklam ve Promosyon Kesintileri)

         İlki Etsy ADS diğeri Etsy Offsite ADS olmak üzere iki reklam türü vardır.

Etsy Ads: Belirli bir reklam bütçeniz vardır. Bunu Etsy’e giriyorsunuz. Etsy buna göre arama sayfalarında ürünlerinizi en üst sayfalara çıkarıyor. Her tıklandığında reklam bütçenizden kesinti yapılıyor (20 cent- 30 cent gibi). Bu kategorinizin rekabet oranına göre artan veya azalan orandır.

Etsy Offsite:  ADS (Site Dışı Reklam): Etsy ürünlerinizi Google, Facebook, İnstagram gibi platformlarda gösteriyor. Burada yani Etsy dışındaki tıklanıp satın alınan ürünlerin ücretinden %15 alınır.

7- Subscription Fee (Etsy Plus Abonelik Ücreti)

           10$ karşılığında Etsy Plus üyelik tipine geçiş yapabiliyorsunuz. Etsy Plus size mağazanızı geliştirmeniz için bazı araçlar veriyor. Her ay ürün listelerken kullanabileceğiniz 3$’lık bir bakiye açıyor. Artı olarak 5$’lık reklam bütçesi veriyor. Totalde 10$ veriyorsanız Etsy size 8$ geri veriyor.

etsy_handmade_etsyde_satis_etsy_komisyonlar_etsy_ücretler-2

8- VAT (KDV) Kesinti Tutarı  

           Etsy sizden aldığı tüm kesintileri extra uyguladığı bir %18 var. Örneğin sizden totalde 20$lık bir kesinti yaptıysa %18’i yani 3.6$’lık bir de VAT kesiyor. Etsy’e vergi numaranızı girdiyseniz (kurumsal bir üye olarak- tüzel kişi olarak) bunu kesmiyor.

9- Depozito Kesintisi

            Parayı Etsy’den kendi bankanıza transfer ettirirken 600 TL’den daha düşük tutarda bedel transfer ettiriyorsanız, Etsy 42 TL’lik bir kesinti yapıyor.

            Etsy’den kendi bankanıza para transfer etmek istiyorsanız minimum 50 TL olması gerekir.

Vezüve e-ihracat departman hizmetiyle yurtdışı pazarlarına açılırken sizlere destek olur. Markanıza değer katar!

seyda_nur_erdogan_vezüve
Seydanur Erdoğan
E-Ticaret Direktörü

Paylaş :

Son Bloglarımız
Bültenimize abone olmak için