ETSY’DE ÜRÜN LİSTELEME NASIL YAPILMALIDIR

Blog İçeriği

Etsy’de Ürün  Listeleme Nasıl Yapılır?

Türkiye’de doların değeri arttıkça yurt dışı pazar yerlerine olan ilgi ve merak da arttı. İnsanların aklına ilk direk Amazon gelse de buradaki pazar yarışı ve maliyetler göz korkutucu gelebilmektedir. Bu aşamada Amerika’da büyük bir pazara sahip olan Etsy göze çarpmaktadır. 

Ancak burada iyi bir başarı oranı yakalayabilmek için Etsy ürün listeleme konusunu iyi bilmek gerektir. Bu blog yazımda da sizlere etsy se hakkında bilgi verip etsy mağaza sağlığınızı nasıl arttırmanız gerektiği hakkında bilgi vereceğim 

Etsy Ürün Listeleme

Esty, özellikle nadide eşyalar bulabileceğiniz el yapımı ürünlerin bulunduğu bir online pazar yeri olarak işlev görmektedir. Burada ilk başlarken bir şirkete sahip olmadan sipariş geldikçe kargolama yapabilirsiniz. Bu anlamda E-İhracata yeni başlayacak kişiler için iyi bir başlangıç olacaktır. Özellikle takı ve hediyelik eşya arayanlar için eşsiz bir pazar yeridir.  Ancak her online satış panelinde olduğu gibi Etsy’nin de kendine özgü kural ve çizgileri vardır. 

Online mağazanızı bu kalite standartlarına uygun şekilde listelediğiniz takdirde ürünler ilgili kullanıcılara ulaşıp müşteriler tarafından alım yapılabilecektir. Peki Etsy’de satış yapmak istiyorum nasıl olacak diyorsanız; Bunun ilk ve en önemli adımı Etsy ürün listeleme kriterleridir.

Etsy SEO

Etsy ürün listeleme kriterlerinin önemli olmasının nedeni, Etsy SEO kurallarıdır. Etsy bu yönetmeliklere göre rekabet ve düzen oluşturmaktadır. Satıcılar online pazarda yerini almak için Etsy rehberi adı altında bu kurallara uyarak mağazalarını otoriter kılıp mağaza sağlıklarını koruyabilirler. 

Etsy Listeleme Nasıl Yapılır?

Etsy ürün listeleme ∫aşamasında dikkat edilmesi gereken bazı ölçütler vardır. Bu konu Etsy de ne satabilirim diyen kişilerin özellikle ilgisini çekmektedir. Peki Etsy Türkiye atış için bu kriterler neler diye bakalım.

Etsy’de Ürün Listelemesi Nasıl Yapılır

Etsy ürün listeleme nedir  ve nelere dikkat edilir bakalım. 

Etsy’de Satış Hacmi Araştırması

Etsy’de satış gerçekleştirmeden hemen önce pazardaki  var olan ürünlerin satış hacminin araştırılıp varılan sonuçlara göre de rakip analiz işleminin yapılması gerekir. Bu veriler ışığında ürün geliştirmesi yapabilirsiniz. Satış yapacağınız ürüne dair örnek yoksa; Benzer ürünlerle satış yapan satıcıların mağazalarına ve fiyatlarına bakabilirsiniz.

Etsy’de Satışı Yasak Olan Ürünlere Dikkat Edin

Etsy toplum kurallarını önemseyerek bazı ürün kategorilerinde satış gerçekleşmemesi konusunda hassas davranmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bu kategoriler şunlardır;

 • Yasaklanan yasadışı ürünler ve yüksek teknoloji ürünler
 • Pornografik içerikli ürünler
 • Tehlikeli Ürünler: Zehir etkili, toplanmış ürünler, silah vb.
 • Nefret içeren ürünleri
 • Hayvansal ürünler ve insan artığı
 • Alkol, tütün, uyuşturucu gibi kullanıma uygun olmayan ve ürünler
 •  ilaç ve yapımında kullanılan ürünler

Etsy Ürün Görseli 

Müşteriler ürünü canlı olarak görmediği için Etsy’e koyacağınız görseller son derece önemlidir. Etsy ürün görselleri yüklerken;

 • her açıdan detaylı,
 • kalitesi yüksek,
 • ürünün boyutunu anlatmak adına canlı model ile veya bir nesne ile beraber çekimler,
 • gerekli ürünlerde fotoğrafın infografik olması.

gibi ölçütler önemlidir.

Etsy Sosyal Medya

Ürünleriniz görünürlüğü ve mağazaya gelen trafiği artırmak için sosyal medya hesaplarını kullanmak önemlidir. Mağazanıza ait sosyal medya hesapları açarak, bu mecraları kullanan kitleleri kullanabilirsiniz.

Özellikle Pinterest Etsy mağaza sahipleri oldukça önemli bir sosyal medya platformudur. Pinterest hesabını aktif olarak kullanmak Etsy mağazamızın görünürlüğünü artıracaktır. Böylelikle mağazanıza daha fazla trafik çekebilirsiniz.

Etsy Anahtar Kelime Kullanımı

Ürününüzü anlatan bir başlık ve açıklama yazmak çok önemlidir. Bu noktada ürünlerini tam karşılayan kelimeler kullanılmalıdır. Unutulmamalı ki burada belirli bir harf karakter yazısı mevcuttur Bu nedenle başlıklar ilgi çekici ve kullanıcıların aradığı şekilde ne uzun ne de kısa olmalıdır. 

Diğer önemli bir madde ise anahtar kelime araştırması yaparken aranma hacmi yüksek ama rekabet oranı az olan kelime gruplarını seçmeye özen göstermek gerekir. Bunu bir örnek görsel ile gösterirsek

Etsy Ürün Görderme ve Kargolama 

E-ticarette kazanmanız ve yükselebilmeniz için en önemli şeylerden biri hızlı kargodur. Bu tüm dijital satış yerlerinde aynıdır. Ayarlardan kargolama süreçlerinizi yöneterek gerekli süreye kullanıcılara bildirebilirsiniz. Yurt dışına ürün gönderimlerinde özellikle hava taşımacılığı seçilmelidir. Bu şekilde ürün alıcıya hızlı şekilde gidecektir. Ürünü iyi paketleyip teşekkürler kartı gönderirseniz beş yıldız almanız kaçınılmaz olacaktır. 

Etsy Mağaza Yorumları ve Puanları

Geldik en önemli kısma. Mağazamız için yaptığımız her şey aslında müşteriden olumlu yorum alabilmek içindir. Dijital platformlarda bu forma göre kuruludur. Ne kadar iyi yorum ve puan o kadar ürünleriniz üste çıkacak ve satış artışı gelecektir.

Bu nedenle ürün listelemeleri SEO uyumlu açıklayıcı ve net olmalıdır. Aynı şekilde kaliteli ürün gönderip hızlı kargolama yapmak önemlidir. Müşteriler bu kriterlere bağlı kalarak memnun memnun olmaktadır. 

Etsy Ürün Listelemede Kullanılan Araçlar

Etsy satış için ek kaynaklara ihtiyaç duyabilir. Bu Etsy araçları ürün listeleme yaparken sizlere yardımcı olmaktadır. Kelimelerin aranma – tıklanma hacimleri, mağazalar hakkında veriler, ürün pazar araştırması gibi birçok bilgiyi bu Etsy araçları sayesinde öğrenebiliriz. Bu araçlar nedir diye bakarsak;

eRank

EtsyHunt

Google Trend

Google ADS

Buraya kadar Etsy ürün listeleme ile beraber Etsy de dikkat edilmesi gerekenlere değindik. Etsy’de satış eğlenceli ve karlı olduğu gibi zorda olmaktadır. Bu nedenle profesyonel bir destek almanız gerekebilir Vezüve E-İhracat Ajansı tüm Etsy yönetim süreçlerini ele alarak destek vermektedir.

Vezüve e-ihracat departman hizmetiyle yurtdışı pazarlarına açılırken sizlere destek olur. Markanıza değer katar!

en iyi seo uzmanları ile bir araya gelmiş deneyimli seo uzmanı ankara seo uzamnı olarak dünya çapında seo uzmanı ve yurt dışına yönetik e ticaet seo uzmanı dalında çalışıyor. kadın seo uzmanı olarak rakiplerinden bir adım önde iş götürüyor
Aleyna Keleş
SEO Uzmanı

Paylaş :

Son Bloglarımız
Bültenimize abone olmak için