Ozon Rusyada En Çok Satılan Ürünler

Blog İçeriği

Rusya Ozon Pazaryerinde Satılabilecek Potansiyel Ürünler

Herkese merhaba, ben Doruk. Bu blog yazımda trafiğinin çok büyük bir kısmını Rusya’dan alan Ozon pazaryerinde satışı yapılabilecek potansiyel ürünlerden bahsedeceğim.

Ozon Pazaryeriyle İlgili Genel Bilgiler

Öncelikle biraz 101, Ozon pazaryeri Wildberries ile birlikte Rusya’nın en büyük iki pazaryerinden birisidir. 50 milyona yakın aktif kullanıcısı bulunan Ozon, %90’dan fazla kullanıcısı Rusya’dan olmasına rağmen Kazakistan, Belarus gibi Rusya’nın çeperinde kalan ülkelerden de trafik çekmektedir. Buna rağmen, 150.000 aktif satıcısı bulunan Ozon, görece az bir rekabetle büyük bir müşteri kitlesine ulaşma imkanı sunuyor.

Ozon, 2022 yılında resmi olarak Türkiye’ye girmiş ve yatırım yapmaya başlamıştır. Bu yatırımların satıcılara en faydalı meyvesi, Ozon’un Türkiye’deki dört büyük şehirde ( İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya) açmış olduğu teslimat noktaları oldu. Gelen siparişlerimizi bu şehirlerdeki teslimat noktalarına ilettiğimiz takdirde Ozon’un lojistik partnerleri gümrük süreçleri dahil ürünümüzü müşterilerinin evine ulaştırana kadarki bütün süreçleri üstleniyor. Sunduğu bu avantaj ile Ozon, Rusya’da satış yapmak isteyen Türk satıcılar için en iyi alternatif konumuna yükseldi.

Ozon pazaryerinde satmaya karar verdikten sonra ortaya bir önemli konu çıkıyor ki; o da ne satacağımız. Bu blog yazısının kalanında bu konuyla ilgili ipucu bulabileceksiniz. Sizlere Ozon pazaryerinde en çok satışı yapılmış ürünlerden ve henüz satışı yapılmayan ama Rusya genelinde talep gören ürün kategorilerinden bahsedeceğim.

Elektronik

Elektronik kategorisi kesinlikle Ozon’da talep gören bir kategori. Elbette çok büyük bir alanı kapsıyor ve Türkiye bu alanda çok da avantajlı değil aslına bakarsanız. Bu kategori daha çok Çin menşeili satıcıların elinde. Unutulmamalıdır ki, elektronik kategorisinde marka çok önemlidir. Yine de Rusya genelinde Türk ürünleri beğenildiği için orta düzeydeki Türk Elektronik markaları bu pazaryerinde avantajlı bir yer edinebilirler. Yine de, unutulmamalıdır ki tercih ettiğiniz ürün kategorisine göre bazı sertifikasyonlara ihtiyacınız olabilir. Güncel olarak, elektrikli süpürgeler, kaynak makineleri, akıllı süpürgeler ve akıllı telefonlar Ozon’da en çok satın alınan ürünlerin başında yer alıyor.

Bunun yanında, pil kategorisi de oldukça açlığı çekilen bir kategori. Rusya’da satışı yapılıp Ozon pazaryerinde olmayan ürünler arasında piller dikkat çekici bir paya sahip. Türkiye’de pil üretimi çok ileri bir düzeyde olamasa da pil üreticileri ürünlerini Ozon pazaryerinde değerlendirme fikri üzerinde durabilirler.

Gıda

Gıda kategorisi genel olarak avantajlı bir kategoridir. Hem müşteri bağlılığını, hem de devamlı satışları sağlamak kategorinin özellikleri gereğince görece basittir. Yine de, birçok zorluğu da barındırıyor elbette. Öncelikle, gıda ürünlerinin hepsi sertifikasyona ihtiyaç duyar. İkincisi, rekabet oldukça büyüktür ve Rusya’nın içerisindeki satıcı sayısı da fazladır. Dolayısıyla, fiyatta rekabet etmek oldukça zor olacaktır. Son olarak, Ürünlerimizin Türkiye’den Rusya’daki teslimat adreslerine ulaşması ortalama 1-3 hafta arasında sürer. Bu süre, birçok gıda grubu için dayanması zordur. Yine de atıştırmalıklar kategorisi Türk satıcılar için idealdir. Atıştırmalıklar hem belli bir süreye dayanabilirler, hem de fındık ezmesi gibi ürünler Türkiye’de üretilerek rahatça ihraç edebilirler. Yine de, bu kategoride ürün satışını ciddiye alan firmaların Rusya’da bir firma açarak Ozon’un fulfilment hizmetini kullanmalarını öneririm. Bu sayede, ürünlerini toplu olarak gönderebilecekleri için kargo maliyetlerini de oldukça düşürebilmiş olacaklar.

Ozon pazaryerinde satışı olmayan potansiyel ürünlerin büyük bir kısmı kahvelerdir. Eğer paketlenmiş kahve satabiliyorsanız, kesinlikle kahve ile pazaryerine girmenizi öneririm. Peynir gibi diğer eksikliği yaşanan kategorilerde satış yapmak kargo süreçlerinden ötürü çokta mümkün olmayacaktır.

Güzellik ve Sağlık

Güzellik ve sağlık kategorisi yine pazaryeri içerisindeki rekabetin yüksek olduğu bir kategori. Oldukça geniş bir ürün grubunu kapsamasıyla beraber alıcısı da çok. Bunun yanında, küçük hacimli ürünlerin görece yüksek fiyatlara satılabilmesi ile avantajlı bir kategori. Yine de satmak istediğiniz ürünler herhangi kimyasal içeriyorsa bu ürünlerin de sertifikasyonlara ihtiyacı olacağını unutmamalısınız. Hijyen ürünleri talep açısından bu kategorideki diğer gruplardan daha ileride. Sabunlar ve şampuanlar için hala pazar doymuş değil. Ozon pazaryerinde eksik ürünleri incelediğiniz zaman Türk sabun markalarının ürünleriyle sıkça karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla, sabun gibi ürünler Türk satıcılar için güzel tercihler.  Tuvalet kağıdı ve havlu kağıt gibi seçenekler de  yüksek taleple karşılaşsalar da yerel firmalar ile fiyatta rekabet edebilmek mümkün değil. Yani, bu ürünlerin talep istatistikleri iyi olmasına rağmen yaklaşmamalısınız. Rusya’da bir firmanız varsa Ozon’un fulfilment hizmetlerini kullanabileceğiniz için bir ihtimal tercih edebilirsiniz. Yine de, çok daha potansiyel barındıran ürünler varken onları tercih edebilirsiniz.

Evcil Hayvan Ürünleri

            Evcil hayvan ürünleri muhteşem bir kategori. Neredeyse bütün ürün grupları yüksek talebe sahip. Hayvan evlerinden kedi kumlarına, mamalardan oyuncaklara bütün kategoriler fırsat barındırıyor. Özellikle hem kuru hem de konserve mamalar üst sıraları bloke etmiş durumda. Şunu da hatırlatmalıyım ki tüketilebilen bütün ürünler için sertifikasyon gerekliliği vardır. Ancak, bu küçük bir bedel olarak kalabilir. Eğer bu yönde bir üretim kapasitesine sahipseniz Ozon şu anda sizin için en doğru satış adresi olacaktır. İşin daha güzel kısmı, eksik ürünler arasında da çeşit çeşit mama bulunuyor.

Bebek Ürünleri

            Bebek ürünleri uzun zamandır trend ürünler arasında. Özellikle bebek giyim ve oyuncak kategorileri rekabet edebilecek imkanlara ve cesarete sahip olanlara oldukça güzel geri dönüşler sunabiliyor. Ancak, özellikle oyuncak konusunda satış yapmak isterseniz satmak istediğiniz oyuncağın kargo maliyetlerini iyi değerlendirmelisiniz. Rekabet çerçevesinde ucuz satmanız gereken ürünler size kargo konusunda fazladan maliyet çıkarabilir. Daha yüksek profilli oyuncakları satmanızı bu alanda önereceğim. Bu arada, bebek takviyeleri ve mamaları aslına bakarsanız çok daha büyük bir sektör. Yine de, gerekli sertifikasyonlar da bir o kadar sıkı ve rekabette yüksek. Dolayısıyla, kararlı bir satıcıysanız bebek mamaları kategorisinde yer almanızı öneririm. Ancak, yorucu bir süreç olabilir.

Vezüve e-ihracat departman hizmetiyle yurtdışı pazarlarına açılırken sizlere destek olur. Markanıza değer katar!

E ihracat uzmanı
Doruk Koyuncu
Dış Ticaret Uzmanı

Paylaş :

Son Bloglarımız
Bültenimize abone olmak için