fbpx

VAT Kaydı Nedir ? Neden Gereklidir ?

Blog İçeriği

Avrupa’da VAT Kaydı Neden Gereklidir ?

 

VAT KAYDI NEDİR ?

Aktif olarak Ticaret hayatında olan kişi ve kurumların sıkça duyduğu VAT kelimesinin açılımı Value Added Tax’tir. Türkiye’de ki karşılığıyla KDV yani katma değer vergisi anlamına gelir. Vat ile yapılan her alım satımda devlet kendine kazanç sağlar. Yani aldığınız her ürüne vergi uygulanır. Avrupa birliğine üye olan ülkelerde ticaret yapan tüm şirketlerin VAT numarası olması gereklidir. Ek olarak Avrupa birliğinde olmayıp ticaret anlaşmalarına imza atan Türkiye ve Türkiye gibi ülkelerinde VAT numaraları vardır.

VAT KAYDI ZORUNLU MUDUR ?

Avrupada ki ülkelerde ticaret yapabilmek için VAT numarası almak mecburidir. Bu numarayı almadığınız durumda yaptığınız satışlar yasal sayılmaz. Vergisiz satış yapmaya çalışma durumunda markanız Avrupa pazarında ki şansını süresiz şekilde kaybeder. Avrupada vergi ödemelerini yapmayan  işletmeler için kesin yaptırımlar uygulanır

VAT KAYDI YAPMAK ZORUNDA OLAN ŞAHIS/FİRMALAR

  • VAT ile vergilendirilen mal yada hizmet satışı gerçekleştirirken firma ve şahıslar
  • Avrupa Birliğinde mal yada hizmet alımı yapan firma ve şahıslar
  • Müşterinin VAT ödemekle yükümlü olduğu hizmetleri veya ürünleri sağlayan firma ve şahıslar.

avrupada_vat_kaydi_vat_kaydi_nedir_neden_gereklidir_vat_kaydi_süreci_nasıl_işler_amazon_için_vat_kaydı

ŞİRKET KURULUMU

Markanızı yurt dışına taşımak ve global pazarlarda ürünlerinizi satışa sunmak için Avrupa’da şirket kurmak öncelikli adımlarınızdan birisi olmalı.

Avrupa’da Almanya, Avusturya, Bulgaristan, İrlanda, İspanya, İngiltere, İtalya,Letonya Çek Cumhuriyeti, Belçika, Polonya, Danimarka, Finlandiya, Estonya, Fransa, Hollanda, Hırvatistan, İsveç, Litvanya, Malta, Macaristan, Portekiz, Slovenya, Slovakya, Romanya gibi birçok gelişmiş ülke bulunuyor. Bu ülkeler ticaret yapmak için fırsatlar taşıyan Ülkeler.  

Avrupa’da Şirket Kurmanın Avantajları:

  1. Markanızı globalleştirebilirsiniz, Ürünlerinizi çok daha geniş potansiyel alıcı kitlesine ulaştırabilirsiniz.
  1. Şirketinizi kurduğunuz Ülke Avrupada olduğu için bir çok Avrupa ülkesine daha avantajlı ve düşük maliyetlerle ürünlerinizi ulaşatırabilirsiniz.
  • Şirketinizden elde edeceğiniz gelirler Döviz üzerinden olacağı için üretim ve hammadde maliyetlerinizi daha rahat şekilde karşılayabilir, kazancınızı kur farkıyla katlayabilirsiniz.
  1. Yurt dışında ticari faaliyet gösterdiğiniz için Ödediğiniz vergilerin bir kısımdan muaf olur, devlet teşfiklerinden yararlanabilirsiniz.
  2. Böylece işinizi büyütmek için gerekli olan nakit akışını karşılamış olursunuz.
  1. Avrupada şirketiniz bulunduğu için Avrupa ülkelerinde uzun süreli oturum izni talep edebilir, kolay şekilde vize alabilirsiniz.
  • Ticarette elzem olan Ara depo, hızlı lojistik, alternatif reklam faaliyetlerini uygun fiyatlara karşılayabilirsiniz.

avrupada_vat_kaydi_vat_kaydi_nedir_neden_gereklidir_vat_kaydi_süreci_nasıl_işler_amazon_için_vat_kaydı

Avrupa Ülkelerinde şirket kurulumu İçin Almanya gibi bazı ülkeler şirket kurulacak olan Ülkede fiziki olarak bulunmanızı ister. Bazı Ülkelerde ise online olarakta kurulum süreçleri yürütülebilir. Avrupada en kolay ve kısa şekilde Şirket kurabileceğiniz Ülke Estonyadır. Estonya şirket kurulumu için fiziki olarak Ülkede bulunmanızı talep etmez. Estonya’da Şirket kuruluşu yaptığınızda  Aylık 2201 Euroya kadar vergi muafiyetlerinden faydalanabilirsiniz.

Estonya’da Şirket Kurarken nasıl maliyetler doğar?

Estonya’ya ödenen 190 € Şirket kuruluş ücretidir. Bunun dışında, tercih edeceğiniz şirket kurma yoluna bağlı olarak ikinci bir maliyet doğar. Estonya’da şirket kurmanın iki yolu vardır :

e-Oturum ile Şirket Kurmak: Online olarak şirket kurabilirsiniz.. Halihazırda almış olduğunuz bir e-Vatandaşlık kartınız (Estonyaya özel dijital bir kolaylaştırıcı uygulamadır. Estonya konsolosluğunun web sitesinden başvuru yapılabilir.) varsa e-Oturum ile şirketinizi kurabilirsiniz.. e-Oturum başvurusu için devlete ödenmesi gereken ücret ise 120 €’dur.

Noter Hizmeti ile (e-Oturum Olmadan) Şirket Kurmak: Vekaletname ile şirket kuruluşu yapmaktır. Beyanname, vekaletname, kimliğiniz veya pasaportunuz ile ikamet ettiğiniz yerde ki notere başvurmanız gerekir. Bu hizmetin ücreti ise 750 €’dur.

Özel limited şirket için minimum sermaye 2.500 €’dur. Halka açık bir limited şirket için ise asgari sermaye 25.000 €’dur. Bu sermayeyi hemen ödeme yapabilir veya 10 yıla kadar erteleyebilirsiniz.

Vezüve değerli partnerleriyle birlikte VAT kaydı sürecinizi yönetmenize destek olur.

VAT kaydı ve şirket kurulum işlemleri hakkında detaylı bilgi ve fiyatlandırma için mükellef.co adresini ziyaret edebilirsiniz.

seyda_nur_erdogan_vezüve
Seyda Nur Erdoğan
E-Commerce Manager

Paylaş :

Son Bloglarımız
Bültenimize abone olmak için
Desteğe mi ihtiyacınız var?