fbpx

Vezuve E-İhracat

amazon_a9_algoritması_amazonda_ilk_sayfaya_nasıl_gelinir_amazon_lansman_amazonda_satış_amazon_fba_amazon_danışmanlık_amazon_amerika_amazon_avrupada_satış

Amazon A9 Sıralama Algoritması Nasıl Çalışır ?

Amazon müşteri bir ürün araması yaptıktan sonra karşısına getireceği satıcıların sıralamasını A9 algoritmasına göre oluşturmaktadır. Amazon’da satış yapacak firmaların bu algoritmanın çalışma prensiplerini anlamasını gerekmektedir.

Amazon’un amacı müşterisine aradığı en doğru ürünü sunmaktır. Amazon ilk sayfalarında müşterilerine ne kadar iyi ürün sunarsa müşterinin o satın almayı gerçekleşme ihtimali de o kadar artacaktır. Genel olarak algoritmanın en çok dikkat ettiği husus satış oranıdır. Bir satıcının dönüşüm oranları arttıkça ön sıralara gelmeye başlayacaktır. Peki satış oranları artmadan önce bu algoritmanın önem verdiği ölçümler nelerdir ?

Amazon’un Volan Etkisi adınızı verdiği bir döngü bulunur. Eğer tüm listeleme ve reklam sürecini doğru yönettiyseniz daha fazla tıklama, daha fazla dönüşümü, daha fazla dönüşüm daha fazla yorumu, daha fazla yorum yüksek sıralamayı, yüksek sıralama da daha fazla satış ve ciro getirecektir. A9 algoritmasının temel mantığı bu döngü üzerine kuruludur.

Ürününüzün Alaka Düzeyi

Müşterilerinizin sizin ürününüzü nasıl aradığını çok iyi bilmeniz gerekiyor. Amazon müşterinin ihtiyacı olan neyse bu ihtiyacı karşılayacak olan satıcıları onun karşısına çıkarmak ister. Eğer ürününüze ait olan listeme müşterinin aradığı terimlerle en az %80 oranında uyuşuyorsa Amazon sizi müşterinin karşısına çıkarabilmektedir. Bu yüzden başlıklarınızı, bullet pointlerinizi, açıklama ve arama terimlerinizi oluştururken çok efektif bir çalışma yapmalısınız. Müşterilerin ürünü hangi long-tail kelimelerle arama yaptığını belirleyerek ön sıralara gelme şansınızı artırabilirsiniz. Ayrıca ürün fotoğraflarınızın da yüksek kaliteli, bilgi verici ve günlük hayatta kullanımı yansıtması gerekmektedir. Ürün listemenize harcadığınız zamanın gelecek performansınıza gözle görülür etkisi olacaktır.

Amazon PPC Reklam Performansı

Amazon PPC reklamları lansman sürecinde mutlaka gereklidir. Ürünleriniz ilk aşamada geri planda kalacağı için müşterilerin ürünlerinizi tanıması gerekmektedir. Amazon PPC reklamlarının organik sıralamaya da olumlu etkisi bulunmaktadır. Eğer reklam verdiğiniz ürüne tıklayan müşteriler yüksek satın alma davranışı gösterirse Amazon ürünlerinizin sıralamasını organik olarak da ekstra yükseltecektir.

amazon_a9_algoritması_amazonda_ilk_sayfaya_nasıl_gelinir_amazon_lansman_amazonda_satış_amazon_fba_amazon_danışmanlık_amazon_amerika_amazon_avrupada_satış

Ürünün Gönderim Şekli

Bildiğiniz gibi Amazon satıcılara iki seçenek sunuyor; FBA ve FBM. Amazon’un FBA sisteminden ekstra kazançları olduğu için ürünlerini Amazon depolarına gönderip buradan satış yapan satıcıları kendi depolarından gönderen satıcılara kıyasla daha ön sıralarda göstermektedir. Bunun bir diğer nedeni de Amazon’un yakalayacağı müşteri memnuniyetini satıcının kendisinin yapma imkanı olmadığını bilmesidir. Amazon’a FBA ürün gönderimi yapmak buy-box alma sürecinde bile avantajınıza olan bir durumdur.

Müşterilerin Olumlu Yorumları

Amazon’da müşteri yorumu satışlar kadar önemlidir. Müşterilerinizin mağazanıza olumlu yorumlar bırakması satış performansınızı ciddi oranda etkileyecektir. Özellikle ürünün ilk 90 günlük lansman sürecinde gelen yorumların ranking sürecine ekstra etkisi olacaktır. Aynı zamanda ürünün hatalı gönderimi sebebiyle oluşan müşteri şikayetleri de satışlarınızın azalmasına ve A9 algoritmasının sizi daha aşağı konumlara itmesine neden olacaktır.

Farklı Kaynaklardan Amazon’a Gelen Trafik

Amazon’a en fazla trafik sağlayan sosyal medya platformları sırasıyla Youtube, Facebook ve Reddit’tir. Ayrıca dealnews.com gibi indirim sitelerinden de yoğun trafik almaktadır. Amazon ürünlere gelen bu ekstra trafiği olumlu karşılar ve bu trafiği alan satıcıların da sıralamasını önlere taşır. Amazon’da satış yaparken bu dışardan gelen trafiği de göz önünde bulundurmalısınız.

Ürünlerin depoda bekleme süresi

Amazon FBA’e gönderilen ürünlerin mümkün olan en kısa sürede satılmasını ve depolarda uzun süre yer kaplamamasını talep etmektedir. Eğer ürünleriniz uzun süre boyunca satmazsa Amazon’un ekstra ücretlerine katlanmak zorundasınız. Bu durumun bir diğer negatif etkisi de A9 algoritmasının sizi daha gerilere atacak olmalısıdır.

Amazon’da başarılı olmak ve yüksek cirolar yapmak her satıcının hayalidir. Ancak kolay peynir sadece fare kapanında bulunur. Bu seviyelere ulaşmak isteyen satıcılarımız stratejilerini belirlemeli ve tüm süreçleri dikkatlice yönetmelidir.

etsyde dijital ürün satmak, etsy danışmanlık, etsy nedir, etsy amerika, etsyde mağaza açmak
Etsy Dijital Ürün Kılavuzu 2023

Biz kimiz ? Hakkımızda Referanslarımız Partnerlerimiz Kariyer E-İhracat E-İhracat Danışmanlık AMAZON Danışmanlık ETSY Danışmanlık Walmart Amerika’da Satış E-İhracat Sitesi Kurulumu B2B İhracat E-Ticaret Performans Pazarlama

Devamını oku...
amazon_handmade_nedir_nasıl_satış_yapılı_amazon_fba_amazon_amerikada_satış_amazon_avrupada_satış
Amazon Handmade’de Satış Yapmak

Biz kimiz ? Hakkımızda Referanslarımız Partnerlerimiz Kariyer E-İhracat E-İhracat Danışmanlık AMAZON Danışmanlık ETSY Danışmanlık Walmart Amerika’da Satış E-İhracat Sitesi Kurulumu B2B İhracat E-Ticaret Performans Pazarlama

Devamını oku...
Burak Can Toplar
E-İhracat Uzmanı