AMAZON VAT KAYDI 2024

Blog İçeriği

Amazon’da VAT Kaydı 2024

 

VAT Kaydı Nedir?

Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık’ta VAT kaydının açılımı Value Added Tax olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye’de bildiğimiz Katma Değer Vergisini Avrupa Birliği ülkelerinde ve Birleşik Krallıkta VAT olarak görebiliriz.

Value Added Tax mal ve hizmetlere eklenen değere dayalı olarak değerlendirilen bir tüketim vergisidir. Avrupa Birliği veya Birleşik Krallık’ta kullanım veya tüketim amacıyla; satın alınıp, satılan mal ve hizmetler için geçerlidir.

 

Value Added Tax (VAT) İçin Ne Zaman Kayıt Yaptırmam Gerekir?

Bir Avrupa VAT kaydını ve dosyalama gereksinimini tetikleyebilecek en yaygın nedenlerden bazıları şunlardır;

1. Avrupa’ya Mal İthalatı

Avrupa dışında bir yerde bulunuyorsunuz ve mallarınızı Avrupa’ya gönderiyorsunuz.
Örneğin, Çin’de bulunan bir satıcısınız ve Çin’den Almanya’daki bir teslim merkezine mal gönderiyorsunuz. Bu durumda VAT kaydı yaptırmanız zorunludur.

 

2. Avrupa’da Malların Depolanması

Siz veya sizin adınıza Amazon, envanterinizi farklı Avrupa ülkelerindeki yerine getirme merkezleri arasında saklar ve taşır. Bu, Amazon’un mallarınızı Avrupa pazarlarına dağıtmasına olanak tanıyan Amazon tarafından FBA (Amazon Lojistik) programına veya Pan-Avrupa FBA programına kaydolmanın “malların depolanması” kapsamına girdiği ve ilgili depolama ülkelerinde VAT kayıtlı olma gereksiniminizi tetiklediği anlamına gelir.

 

 

3. Avrupa’daki Ticari Müşterilere Satış Yapmak

Malların sevk edildiği Avrupa ülkesinden farklı Avrupa ülkelerinde bulunan ticari müşterilere satış yaparsanız VAT zorunluluğu doğabilir.

 

4. Başka Bir AB Ülkesinden AB Tüketicilerine Satış Yapmak

AB tüketicilerine satış yapıyorsunuz ve Union One-Stop Shop’u seçmediniz veya bir mikro işletmenin gereksinimlerini karşılamıyorsanız, teslimat ülkesinde Value Added Tax (VAT) için kayıt yaptırmanız ve dosyalamanız gerekebilir.

 

NOT: Yukarıda listelenen durumlar, bir ülkede VAT kaydının gerekli olabileceği her durumu kapsamaz. Kayıt gereksinimlerinizden emin değilseniz, dış vergi danışmanınızla konuşun. Her ülkenin VAT kayıt eşikleri değişebilir. Vezüve sizlerin VAT kaydı ile ilgili her sorununuzda destek olur.

 

amazon avrupada vat kaydı yapmak, vat kaydı neden gereklidir, vat kayıt aşamaları nelerdir

NOT: 1 Temmuz 2021’den itibaren mesafeli satış eşikleri, tüm B2C e-ticaret mal tedarikleri için varış noktasında genel vergi ilkesi ile değiştirilir, yani varış AB ülkesinde VAT ödenir. Bir mikro işletme değilseniz veya Union One-Stop Shop Programına katılmadıysanız, o ülkeye yalnızca tek bir satış yapılmış olsa bile uzaktan satış yaptığınız her ülkede VAT kaydı yaptırmanız ve VAT beyannamesi vermeniz gerekecektir. Diğer AB Üye ülkelerinde iştirakleriniz veya başka sabit kuruluşlarınız yoksa ve kendi ülkenizden yıllık olarak teslim edilen satışlar için 10.000 Euroluk AB mesafeli satış eşiğini aşmıyorsanız, bir mikro işletmesiniz.

 

Amazon’da VAT Beyannameleri İçin VAT Hizmetleri Nasıl Çalışır?

Amazon’da VAT Hizmetleri aracılığıyla dosyalamaya başlamadan önce yapmanız gereken dört işlem vardır:

 • Varsayılan Satıcı Merkezi Gönderim Adresinizin Güncel Olduğunu Onaylayın: Satıcı Merkezi’nin en üstündeki şeritten “Ayarlar” a ve ardından “Gönderim Ayarları” na giderek varsayılan Satıcı Merkezi gönderim adresinizi kontrol edebilirsiniz. Ardından “Genel Gönderim Ayarları” nı seçerseniz, varsayılan gönderim adresinizi görürsünüz.
 • Varsayılan ve Öğeye Özgü Ürün Vergi Kodlarınızı Güncelleyin: Ürünlerinize doğru VAT oranını atadığınızdan emin olmak için Ürün Vergi Kodlarınızı güncellemelisiniz.
 • Envanterinizi gönderdiğiniz tüm AB ülkelerinde bir ‘’Opt-Out” beyanı gönderdiğinizden emin olun.
 • Ürün Vergisi Dosyanızı İndirin ve İnceleyin: “Value Added Tax’i (VAT) Dosyalayın” bölümüne gidip ardından bu sayfadaki “Ürün Vergisi Dosyasını Görüntüle” ye tıklarsanız, Ürün Vergisi Dosyanızı indirip inceleyebilirsiniz.

Artık hazırsınız. VAT beyannamelerinizi her ay ibraz etmek için rutin aylık işlemlerinizi tamamlamanız yeterlidir.

 

VAT Beyannameniz Oluşturulduktan Sonra Vergi Acentesi Ne Yapar?

VAT beyannamelerinizi inceledikten ve dosyalama hazırlık penceresi kapandıktan sonra, vergi acenteniz (Vergi Hizmetleri Sağlayıcısı veya Vergi Ortağı olarak da anılır), VAT beyannamelerinizden herhangi birinin içeriğini görüşmek üzere son başvuru tarihine kadar bizimle iletişime geçmediğiniz sürece VAT beyannamelerinizi ilgili vergi makamlarına göndermeye başlayacaktır.

Vergi acenteniz VAT beyannameleriniz için yükümlülüğü ödemez. Vergi makamlarına ödeme yapmak sizin sorumluluğunuzdadır.

 

Amazon’daki VAT Hizmetlerinde Vergi Acentesinin Rolü Nedir?

Bu hizmet teklifi için bir vergi acentesi, yasal olarak gerekli VAT dosyalama yükümlülüklerinizi yerine getirmenize yardımcı olabilecek üçüncü taraf şirkettir. Vergi acentesinin görevleri aşağıdakileri ve daha fazlasını içerebilir:

 • VAT için kaydolmanıza yardımcı olmak.
 • VAT beyannamelerinizi hazırlamak ve adınıza sunmak.
 • Mesafe satışlarında çıkış ülkesinde vergilendirme yapmamak gibi durumlarda vergi otoritelerine bildirim göndermek.
 • Vergi otoritelerinin sorularını veya denetimlerini ele almak için yardımcı olmak.

Not: Bir vergi acentesi danışman değildir ve bu nedenle, vergi acentesi, bu kapasitede vergi tavsiyesi sağlamayacaktır.

 

Amazon’un Amazon’da VAT Hizmetleri’ndeki Rolü Nedir?

 

Amazon, Amazon’da VAT Hizmetleri’ni sürdürür ve barındırır. Ayrıca, Amazon size aşağıdaki konularda yardımcı olur:

 1. Hem Amazon hem de Amazon dışı işlemler için tüm işlem detaylarınızı bir araya getirir.
 2. Yüklenen verilerde temel hataları belirleyerek, VAT işlem raporlarınızda sizi uyararak yüklenen verilerdeki temel hataları size bildirir. VAT işlemlerinizi tam olarak gözden geçirmeyecektir. Yalnızca temel hatalar hakkında bilgilendirileceksiniz.
 3. Toplanan verileri, beyannamelerinizi hazırlamak için vergi acentenize aktarır.
 4. İhtiyacınız olduğunda destek hizmetleri sunar.

 

Not: Amazon, VAT beyannamelerinizi hazırlamaz veya vergi otoritelerine sunmaz ve vergi otoriteleriyle adınıza yazışma yapamaz. Amazon ayrıca bir vergi danışmanı değildir ve bu kapasitede vergi danışmanlığı sağlamayacaktır.

 

Aşağıdaki tabloda AB üyesi ülkelerde genel VAT oranlarını görebilirsiniz;

amazon avrupada vat kaydı yapmak, vat kaydı neden gereklidir, vat kayıt aşamaları nelerdir

Vezüve e-ihracat departman hizmetiyle yurtdışı pazarlarına açılırken sizlere destek olur. Markanıza değer katar!

Çilem Gül Dursun
E-Ticaret Uzman Yardımcısı

Paylaş :

Son Bloglarımız
Bültenimize abone olmak için
Desteğe mi ihtiyacınız var?