Etsy Nedir ve Nasıl Satış Yapılır ?

Blog İçeriği

ETSY NEDİR? NASIL SATIŞLAR ARTIRILIR ?

ETSY global bir online Pazar yeridir (Online Pazar yeri: Trendyol, Hepsiburada vb). Amerika, Avrupa, İngiltere ve BAE’ den ziyaretçileri vardır.

ETSY Nedir sorusunun en net cevabı ETSY El işi ürünlerinizi, Atölye işi ürünlerinizi, Vintage yani eski zamandan kalma ürünlerinizi stoksuz satabileceğiniz bir platformdur. ETSY’de satış yapmak demek yurt dışına ürün satmak demektir.

ETSY’DE SATIŞ

Etsy’de satış yurt dışına ürün satmak için ilk adımdır. Etsy’de satış yapmak için yurt dışında şirket kurulumu yapmanız gerekmez hatta Türkiye’de şirket kurmanızda gerekmiyor. Şahıs olarak hesabınızı açabilirsiniz.

ETSY Nedir ve, ETSY’de Satışın ne olduğunu özetledik. Şimdi sıkça sorulan sorulardan bir diğeri olan;

 ‘’Etsy’de Satış Maliyetlerim Neler Olacak?’’ Sorusuna geçebiliriz.

  1. ÜRÜN MALİYETİ: Etsy’de satmayı planladığınız ürünlerin üretim veya tedarik maliyetleri olacaktır. (ETSY’DE Üretimini sizin yapmadığınız ürünleride satabilirsiniz ancak üretim partnerinizi etsy’e bildirmeniz gerekir. )
  2. GÜNLÜK REKLAM BÜTÇESİ MALİYETİ: Her Pazar yerinde olduğu gibi etsyde satış içinde günlük bir reklam bütçeniz olması gerekir. Bu bütçe yurtdışına satış yapacağınız ürünün bulunduğu kategoriye göre değişiklik gösterir ancak minimum 5 Dolar ayırmalısınız. Reklam bütçeniz ürünleriniz ön sıralarda görünmesi için gereklidir.
  3. LANSMAN MALİYETİ: Lansman pazaryerine ilk kez giriş yaptığınızda ürünlerinizin ve ya markanızın tanıtımını yaptığınız dönemdir. Bu dönemde Pazar yerindeki rakiplerinizden daha uygun fiyatlara, ücretsiz kargo seçeneği ile ürünlerinizi satmalısınız ve satış stratejinize bağlı olarak hediyeler ve kuponlar eklemelisiniz.
    4.GIVEAWAY MALİYETİ: Giveaway ücretsiz ürün dağıtma anlamına gelir. Pazaryerine ilk kez giriş yaptınız ve mağazanızdan daha önce alışveriş yapan kimse olmadı. İnsanlar ürünlerinizi görseler bile mağazanızda yorum ve satış göremedikleri için size güvenmeyecektir. Ürününüz farklı olabilir ama ilk kez icat edilmiş bir ürün değil. Bu yüzden sizin ürününüz benzerini satan farklı bir çok satıcı olacak müşterileriniz risk almak yerine pozitif yorumu olan ürünleri beğenilmiş diğer satıcılardan alışveriş yapmayı tercih eder. Biz nasıl kendimiz için bir ürün alırken kaliteli ürün sattığına inandığımız esnafa, markaya gidiyorsak kullanıcı davranışları hiçbir yerde değişmez. Bu olumsuz algıdan kurtulmak ve ETSY’de satış yapabilmek için mağazanızın yüksek görüntülenme aldığı Ülkeleri belirleyip o ülkelerdeki yakınlarınızın veya tanıdıklarınızın ETYS mağazanızdan alışveriş yapmalarını istemelisiniz. ETSY çok akıllı bir yapay zekaya sahiptir bu yüzden satın alma işlemi gerçekleşmeden yapılan yorumlara inanmaz hatta sahte olduğunu anladığında mağazanızı kapatabilir. Sahte olmadığını göstermek için mutlaka ürünü gerçekten göndermeli gümrük numarasını girmeli ve kargo takip numarasını etsy’e bildirmelisiniz. Giveaway maliyeti ne kadar fazla ürün gönderdiğinize göre değişir ancak minimum 5 ürün göndermelisiniz. 5 ürün için giveaway maliyeti orta boyutta bir ürün için 15-35 dolar kargo ücreti ve ürün maliyetini kapsar.

etsy_nedir_etsyde_satis_yapmak_etsy_amerika_satiis_etsy_danismanlik_etsy_eticaret_etsyde_neler_satilir_etsy_komisyonlar_etsy_avrupada_satis

ETSY MAĞAZA AÇILIŞI YAPTIM ŞİMDİ NE YAPMALIYIM?

ETSY’de satış için ilk adımınızı attığınıza göre şimdi mağazanızın tasarımı ile başlayabilirsiniz.

Mağaza Bannerınızı, Mağaza hikayenizi, Mağaza Politikalarınızı, Kategorilerinizi, Marka logonuzu hazırlamalısınız. Mağaza görüntüsü müşteri için çok önemlidir, Kaliteli görünen mağazalar müşteriye güven verir, Mağazanızda her kitleye hitap eden fiyatlar ve çeşitlilik olmalı. Mağaza tasarımından sonra rakip analizi, fiyat analizi, yapmalı, e-ticaret kurallarına uygun olarak fotoğraflarınızı hazırlamalısınız. Sonrasında seo kurallarına uygun şekilde ürün  listelemeye ve satışa başlayabilirsiniz.

ETSY’DE MAĞAZA AÇTIM AMA SATIŞ YAPAMIYORUM. NEDEN?

ETSY’de Satış yapmak için birçok girişimci mağaza açıyor ancak başarılı olamıyor bunun en temel sebebi plansız şekilde yurt dışına satış yapma sürecini başlatmış olmaları. ‘’Bilgisayardan internete ürün yükleme’’ algısından kurtulmamız gerekiyor. E-ticaret danışmanlık firmaları yavaş yavaş bu algıyı kırsa da tam anlamıyla bitmiş değil.
Yeni bir iş yeni bir yatırım demektir. Online ticaretin gerçekliğine inanmadan ETSY’de satış yapmak kesinlikle zaman kaybıdır. Ticaret internet üstünden olduğunda da ticarettir. Yatırım yapılmadan, emek verilmeden, plan yapılmadan pazarda su bile satılmaz. Gerçekten başarılı olma isteğiniz varsa online ticareti de kuralına göre yapmanız gerekir. Hatalarınız neler mi ?

1. İlk olarak giriş yaptığınız Pazar yerini tanımamak.
2. Piyasayı tanımamak, analiz etmemek

3.Müşteri kitlenizin ihtiyaçlarını bilmeden hareket etmek

4.Rakiplerinizi takip etmemek, Satış oranlarını, fiyatlandırma politikalarını öğrenmemek. Daha uygun fiyat vermek doğru fiyatı vermek değildir.

5.Satış politikası oluşturmamak, Müşteri memnuniyetini göz ardı etmek

etsy_nedir_etsyde_satis_yapmak_etsy_amerika_satiis_etsy_danismanlik_etsy_eticaret_etsyde_neler_satilir_etsy_komisyonlar_etsy_avrupada_satis

6.Ürün listelemelerini rekabetin yoğun olduğu kategorilerde yapmak, yeterli açıklamalar yapmamak, anlaşılırlıktan uzak olmak

7.Google görünürlüğünü göz ardı etmek mağazanızı sosyal platformlardan desteklememek.

8.Yeterince sermaye ayırmadan yüksek satış oranları beklemek.

Yukarıda maddeler halinde olarak hata yapmış olabileceğiniz noktaları sıraladım. Tüm bunlara dikkat edecek vaktiniz olmayabilir, internet ve bilgisayar kullanımında kendinizi hazır hissetmiyor olabilirsiniz. Böyle durumlarda e-ticaret danışmanlık firmalarından destek alabilirsiniz. Şu anda Türkiye’de bu konuda size destek sağlayabilecek bir çok e-ticaret danışmanlık firması var.  Hayal ettiğiniz iş için destek almanızda hiçbir sakınca yok. Vezüve e-ticaret danışmanlık firması olarak iş hayatınızda yanınızda olmaktan gurur duyarız.

Vezüve e-ihracat departman hizmetiyle yurtdışı pazarlarına açılırken sizlere destek olur. Markanıza değer katar!

seyda_nur_erdogan_vezüve
Seydanur Erdoğan
E-Ticaret Direktörü

Paylaş :

Son Bloglarımız
Bültenimize abone olmak için