Yeni Etsy Satıcı Koruma Programı

Blog İçeriği

Etsy Satın Alma Koruma Programı (Satıcı Koruma Programı)

ETSY, alıcı ve satıcıların daha güvenli alışveriş yapabilmeleri için yeni bir program yarattı. Bu program Purchase Protection yani; Satıcı Koruma Programı.

Peki ETSY’nin yarattığı bu yeni program ‘’Purchase Protection’’ nedir? Gelin blog yazımızda beraber inceleyelim.

ETSY Purchase Protection (satıcı koruma programı)’ndan tüm satıcılar ve alıcılar faydalanabileceği bir programdır. Bu programdan yararlanmak için belirli şartlar bulunmaktadır.

ETSY PURCHASE PROTECTION NEDİR?

Yurtdışına ürün gönderiyoruz. Muhtemelen bir sorunla karşılaşmazsınız. Ancak bazen bu süreçte işlerin ters gittiği de olabiliyor. İşte ETSY’nin yarattığı yeni program tam da burada devreye girecek.

ETSY’nin Satın Alma Koruma Programı 1 Ağustos 2022’den itibaren geçerli olacaktır.

Purchase Protectıon sayesinde, nakliye ve vergiler dahil 250$’a kadar olan siparişlerde, programa dahil olan kriterlerde bir sorun oluşursa ETSY size geri ödeme yapacaktır.

PEKİ BU KRİTERLER NELERDİR?

 • Paket (kargo) alıcıya ulaşmadıysa (nakliye sırasında kaybolması)
 • Alıcıya hasarlı bir ürün geldiyse

Yukarıdaki her 2 madde içinde Satın Alma Koruma Programı devreye girer. Bu 2 durumda da ETSY size geri ödeme yapar ve hoş olmayan durumların önüne geçilmiş olur.

etsy_danismanlik_etsy_satici_koruma_programı

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

 • Eğer sipariş 250$’ı aşıyorsa, ETSY Satın Alma Koruma Programı dışında kalacaktır.
 • ETSY bir yıl içerisinde, sadece ilk kayıp veya hasar durumunda iade yapacaktır.
 • Satıcıları da korumak için; ETSY alıcıların bu programı kötüye kullanıp kullanmadığını takip edecek. Programı kötüye kullandığı tespit edilen alıcılar, ETSY Satın Alma Korumasına erişimi kaybedebilir.

PROGRAMA KATILMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

ETSY Purchase Protectıon programına katılmak için herhangi ayrı bir işlem yapılması gerekmiyor. Siparişin yukarıda belirttiğimiz kriterleri karşılaması yeterlidir.

Fakat satıcıların dikkat etmesi gereken bazı noktalar var:

 • ETSY mağazanız her zaman güncel ve iyi durumda olmalıdır. Yani; mağaza politikalarınızı eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız ve bu politikaları doğru şekilde uygulamalısınız.
 • Ürününe koyduğunuz fotoğraflar ve açıklamalar mutlaka uyumlu olmalıdır. Aksi bir durumda bu program kapsamının dışında kalabilirsiniz.
 • ETSY’nin ödeme platformu olan ETSY Payment’i kullanmanızı öneriririz. ETSY Payment’i kullanmazsanız Satıcı Koruması için uygun olmazsınız.
 • ETSY’nin politikalarından hiçbirini ihlal etmemeye özen gösterin.
 • Ürünlerinizi listelerken tahmini teslimat tarihini mutlaka ekleyin. Belirttiğiniz süreye göre ürünü alıcıya ulaştırmaya özen gösterin.
 • Nakliye sürecinde, ürününüzün hasar görmeden alıcıya ulaşması için paketlemenize özen gösterin.
 • Takip numarasını veya ETSY’den alınan gönderi etiketinin zamanında girilmesi gerekir.
 • Siparişi alıcının ETSY’de girdiği adrese göre göndermelisiniz. Alıcı mesaj aracılığıyla gönderim adresini değiştirmek istiyorsa kesinlikle mesaj aracılığıyla yazdığı adrese gönderim yapmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü Satıcı Koruma Programı kapsamı dışında kalırsınız. Alıcıdan siparişi iptal edip, adres düzeltilmil bir şekilde tekrar sipariş vermesini talep edebilirsiniz.

NOT: Yukarıda da belirttiğimiz gibi 250$ üzerindeki siparişler ETSY Satıcı Koruma Programı için uygun değildir. Dolayısıyla, 250$ üzerindeki siparişlerinizi gönderirken sigorta yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Burak Can Toplar
Kurucu

Paylaş :

Son Bloglarımız
Bültenimize abone olmak için
Desteğe mi ihtiyacınız var?