Kuzey Avrupa’daki Online Pazar Yerleri

Blog İçeriği

Kuzey Avrupa’daki Online Pazar Yerleri 

Günümüz dünyası dijital bir pazar ağı olarak şekillenmektedir. Bununla beraber yaşam biçimimiz ve alışkanlıklarımız da değişmekte. Bunun en göz önünde olan örneği ise alışverişteki davranışsal  tutumlardır. Artık alıcılar ve tüketiciler online pazar yerlerini tercih ediyor, dijital dönüşümde e-ticaret alanında bulunmak istiyor. Pazar alanı bu gelişmişken de dünyanın bir ucundan diğer ucuna alım satım yapmak cazip hale geliyor. Buna istinaden sizlere farklı e – ticaret pazar alanları sunabilmek adına Kuzey Avrupa’daki Online Pazar Yerleri hakkında araştırma yazımız ile  Avrupa’daki  e-ticaret avantajlarını anlatmaya çalıştık.

İlginizi çekebilir: Zalando da Satış Yapmak

Kuzey Avrupa Da Pazar Yerleri

Kuzey Avrupa’daki online ve e-ticaret yerlerine bakarsak birçok seçenek mevcuttur. Bunun için İsviçre, Danimarka ve Norveç pazar pazar yerlerine bakıp kapsamlı pazar yerlerini araştırdık. Buna göre de;

İsviçre Online Pazar Yerleri

İsviçre’de en çok tercih edilen online pazar ağları yapılan ilk 250 çevrimiçi satışın %46,1’ini oluşturmaktadır. Elbette bu veriler her yıl değişmektedir. Ancak en son yapılan EHI verilerine göre İsviçre’deki en .çok tercih edilen 3 online pazaryerleri;

Digitec.CH

2001 yılından itibaren Digitec.CH, tüketicinin elektronik ve telekomünikasyon alanlarında ki ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Kullanımıya son derece geniş bir ürün yelpazesi sunan Digitec.CH, Bugün İsviçre’de çevrimiçi pazar liderlerinden birdir.

Nespresso

Nespresso olarak ticaret pazarında yer alan Nestlé Nespresso SA, İsviçre şehrinin Lozan kentinde bulunan Nestlé Group’un bir markası, işletme birimidir. Kahve sektöründe varlığını sürdüren marka, özellikle tek kullanımlık, pratik kahve çeşitleriyle ön plana çıkmış ve rakiplerinden kendini sıyrılmıştır. 

Brack.ch

Brack.ch, özel, ticari ve kurumsal müşterilere tedarik yapmaktadır. Müşteriler, şirketin kendi deposundan temin edebildikleri 200.000’den fazla ürün yelpazesine sahiptir. Çevrimiçi satıcı, gönderim ücreti ödemeden ürün gönderimi yapabilmektedir.

Danimarka Online Pazar Yerleri

Danimarka’daki en iyi çevrimiçi mağazalar elbette her yıl değişmektedir. Ancak Statista’nın güncel verileri ve net satışlara göre Danimarka’daki en büyük çevrim içi mağazaları,

H&M

H&M’nin açılımı, Hennes & Mauritz AB şeklindedir. Danimarka’nın  Stockholm merkezli uluslararası perakende giyim firmasıdır. Marka olarak hazır giyim sektöründe faaliyet göstermektedir. 74 ülkede yer alıp yaklaşık 126,000 çalışanıyla hizmet vermektedir.

IKEA

IKEA markası montaja hazır mobilyalar, dekorasyon, mutfak aletleri, ev aksesuarları malzemeleri tasarlayan ve satan İsveç-Hollanda merkezli çok uluslu bir holdingtir.

Zalando 

Zalando SE, Alman menşeli  çevrimiçi oluşturulmuş bir pazar ağıdır. Moda, güzellik, spor gibi alanlarda yer alan perakendecidir. Şirket, 2008 yılında kurulup  David Schneider ve Robert şahsiyetlerine aittir. 25 Avrupa pazarında yer alan Zalando yaklaşık 49 milyon aktif kullanıcıya sahip olmaktadır. 

Norveç Online Pazar Yerleri

Norveç’te dünyada önemli sayıda yer alan çevrimiçi pazar yeri vardır. Amazon, E Bay, Airbnb ve Uber iyi bilinen .evrim içi pazar yerlerinden sadece birkaçıdır. adar popüler olmasının nedeni, çok sayıda ürün sunucularından ve halk tarafından kolayca ulaşılabilir olmalarından kaynaklanmaktadır. Genel olarak diğer yaygın pazar yerlerine de bakarsak,

Kolonial

Öncelikle Kolonial, marka adını “Oda” olarak değiştirmiştir. Şirketin ana hedef kitlesi olarak Finlandiya ve Almanya başta gelmektedir. Ancak daha farklı bölgelere genişlemeyi hedeflemektedir. Oda’nın kurucu ortağı ve CEO’su Karl-Munthe-Kaas, isimli şahıstır. Son yatırımı ile birlikte şirket değerlemesinin 750 milyon avro civarında  olduğu belirtilmiştir.. Hızlı teslimat ve düşük fiyatlarla online market alanında hizmet vermektedir. 

Elkjop 

Elkjøp, 6 ülkede 400 mağazası bulunan ve 10.000 çalışanıyla Kuzey Ülkelerindeki en büyük elektronik tüketici perakendeci konumundadır. 

Uber

Merkez olarak San Francisco’da bulunan Uber Technologies, Inc., mobilite, araç çağırma, yiyecek teslimatı, paket teslimatı, kuryeler ve yük taşımacılığı hizmeti sağlamaktadır. .

Online Pazar Yerleri

Diğer online pazar yerlerin de neler diye bakmak ister ve fikir sahibi olmak isterseniz diye; sizlere farklı e-ticaret platformlarını listeledik. Bunlar;

Bonanza

Bonanza , kullanıcı ve satıcıların antika, el işleri, sanatsal ve öznel işlerinin ağırlıklı olarak bulup satabildiği bir e-ticaret sitesidir. Bakıldığında, E Bay’e benzer, ancak benzersiz öğeleri bulundurduğu için kendine diğer pazar yerlerinden ayırmıştır. A’dan Z’ye hemen hemen her ürünü barındırsa da şirket bir sanat galerisi gibi eşsiz ve az sayıdaki ürünlerini bünyesinde barındığını iddia ederek kendine farklı bir imaj çizmektedir. 

Cratejoy

2013 yılında kurulan Cratejoy, kişisel zevkler için veya yaşam tarzına yönelik konsept ürünler  satan bir pazar yeri olarak kuruldu. Hediyelik, hobi tarzı kutulu ürünlerin bulunduğu bu renkli mecra satıcılar tarafından çokça tercih edilen bir yerdir. Satıcı olarak güzel ve havalı kutular hazırlayıp alıcıyla oluşturmak isterseniz tercih edebileceğiniz online pazar yerlerinden biri olabilir. 

eWorldtrade

kullanıcılarına gelişmiş özellikler sunan en hızlı ilerlemekte olan B2B pazarlarından biridir. Şirket politikası olarak “alıcıların ve tedarikçilerin çıkarına en iyi şekilde koruyup hızlı ve güvenilir bir ticaret platformu oluşturmaktır” açıklamasıyla kendini tanımlayan kuruluştur. İhracat ve ithalatta işbirliği arayışında olan tüzel kişilere, şirketlere  markalaşma olanağı sunarak etkili bir dijital pazar yeri oluşturmaktadır.

Houzz

Houzz daha çok mimari, ev dekorasyonu alanına ilgili kişilerin tercih edebileceği bir pazar ağıdır. Ayrıca ayrıntılı bir kategorileme hizmetiyle spesifik aradığınız ürünleri bulmanıza da yardımcı olur. 

Newegg

Newegg ilk başta online pazar yerini, çevrimiçi bilgisayar donanımı ve tüketici (alıcı) elektroniği perakendecisi olarak ortaya koydu. Ancak ilerleyen zamanda panelin gelişmesi ve artan talep ile birlikte giyim, sanat ve zanaat, mücevherat ve ev eşyaları gibi kategorilerde alanını genişletmeyi başardı.

Reverb

Bu yer özellikle müzisyenlerin aradıklarını bulabildikleri ve kendileri için ekipman oluşturabilecekleri teknik niş bir pazar yeridir. 

Walmart

Walmart şirketi Amerika’da 2016 yılında perakende satış yapan mağazalar zinciri olarak kuruldu. EN büyük artısı satıcılar burada ürünleri ücretsiz olarak listeleyebilir. 

Wayfair 

Wayfair, 10.000’den fazla tedarikçiden oluşan ev ürünleri, dekorasyon ve mobilya gibi ürünlerin ağırlık satıldığı bir pazar alanıdır.

Wish 

Wish sensen fazla ülke pazar yerinde, aylık 100 milyondan fazla aktif kullanıcı olan ve birden fazla kategoride ürün satışı yapabileceğiniz Amerika merkezli global bir mobil e-ticaret platformudur. Güncel veriler ışığında 150 milyondan fazla  ürünü barındıran  pazar yerinde, her gün yaklaşık 1,8 milyona yakın online satış gerçekleşmektedir. 

Yurtdışı Online Pazar Yerleri

Yurtdışına online satış yapmak isteyenler için alternatif bir yol izledik ve sizlere  Kuzey Avrupa’daki online pazar yerleri hakkında bilgilendirme yaptık. Burada saydığımız önemli yerlerini maddelersek;

  • Best Buy
  • Bonanza
  • Cratejoy
  • eWorldtrade
  • Houzz
  • Newegg
  • Reverb
  • Walmart
  • Wayfair
  • Wish

Bu ve benzeri pazar yerine Türkiye’den yurt dışına satış gerçekleştirmek isterseniz. Profesyonel bir desteye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu noktada Vezüve E-İhracat ajansı olarak sizlere uygun yurtdışı platformlarında profesyonel ihracat uzmanlarımız ile birlikte hizmet vermekteyiz. 

Sizler de Kuzey Avrupa’daki online pazar yerleri kategorisinde bir araştırmanız varsa ve online ticaret, e-ihracat ya e-ticaret gibi online pazar yerlerine Türkiye’den yurt dışına satış gerçekleştirmek isterseniz; konum yazısına tıklayarak bize ulaşabilir ve kampanyalı fiyatlarımız hakkında bilgi alabilirsiniz 

İsviçre online pazar yerlerine örnek verirsek, Digitec.CH , Nespresso , Nespresso şeklinde sıralayabiliriz. 

Danimarka online pazar yerlerine örnek verirsek; H&M , IKEA , Zalando şeklinde en iyi ilk 3 sıralaması yapabilririz.

Vezüve e-ihracat departman hizmetiyle yurtdışı pazarlarına açılırken sizlere destek olur. Markanıza değer katar!

Dijital pazarlama ve seo uzmanı , kadın seo uzmanı, seo uzmanı ankara seo uzmanı - dijital pazarlama uzmanı ankara , dijital pazarlama uzmanı , kadın pazarlama uzmanı
Aleyna Keleş
Dijital Pazarlama Uzmanı

Paylaş :

Son Bloglarımız
Bültenimize abone olmak için