fbpx

Allegro ile Polonya Pazarında E-Ticaret

Blog İçeriği

ALLEGRO İLE POLONYA’DA E-TİCARET YAPMAK

Bu blog yazımızda Allegro pazaryerinde nasıl satış yapılır? Allegro nedir? Polonya’da E ticaret ne durumdadır? Sorularına cevap bulabileceksiniz.

Polonya’da E ihracat yapmayı düşüyorsunuz fakat bunu Amazon veya eBay platformları üzerinden yapacaksınız. Şimdiden söylemeliyim ki başarısız oldunuz. Çünkü Polonya’da insanlar istedikleri tüm ürünleri satın almak için en sevdikleri, yerli ve çevrimiçi pazaryerlerini tercih ediyorlar. Yani Allegro’yu.

ALLEGRO NEDEN KURULDU?

Allegro, Polonya ve Avrupa’nın önde gelen, Avrupa menşeli e ticaret platformudur. Avrupa da en çok tercih edilen ilk 5 platform arasına girmiştir. Allegro 1999 yılında çevrimiçi açık artırma sitesi olarak Polonya Poznan’da kuruldu. Bu sayede Polonya’da e ticaret başlamış oldu. Başlangıçta Allegro’yu tek bir kişi, bir bilgisayar toptancısının bodrum katında oluşturmuştu. Sitenin ilk versiyonu o kadar küçüktü ki bir diskete sığabiliyordu. Kurulduğu yıldan itibaren birçok dönüşüm geçirerek bir açık artırma web sitesinden, popüler bir e ticaret sitesine dönüştü.  Ev ve Bahçe, Sağlık ve Güzellik, Giyim ve Aksesuar, Ayakkabı, Elektronik, Ev Aletleri pek çok kategoriyi bünyesinde barındırıyor. Allegro en çok Polonya, Almanya, Birleşik Krallık, ABD ülkeleri satın alım yapmaktadır.

Allegro’yu tanıdığımıza göre bu pazaryerinin fırsatlarını anlayabilmek adına Polonya’daki e ticaret hacimlerine biraz göz atalım.

allegroda_eticaret_yapmak_polonyada_eihracat_yapmak_avrupaya_ihracat_eticaret_danismanlik_sıınırötesi_eticaret_yurtdisi_satis

POLONYA’DA E TİCARET

-Araştırmalara göre dünyanın en hızlı gelişen e ticaret ülkeleri arasında 20. Sırada yer almaktadır.

-Polonya’nın toplam e ticaret hacmi 2021 yılı için 15,6 milyar Amerikan dolarıdır.

-Toplam e ticaret cirosu yıllık bazda %15 oranında artış göstermektedir.

-Geçtiğimiz 4 yıla göre toplam e ticaret piyasa değerinin 6 milyar dolar artışı bekleniyor.

-Polonya’da kişi başı e ticaret alışveriş ortalamasına baktığımızda yıl bazında büyük artışlar gösteriyor.

İncelediğimiz verilere göre Polonya e ticaret gelişmiş ve istikrarlı olarak da kullanıcıları artmaya devam etmektedir. Allegro ise Polonya pazarında en güvenilir ve en karlı e ticaret platformu olacaktır.

ALLEGRO HAKKINDA BAZI İSTATİSTİK VERİLER

-Polonya’nın en güvenilir pazarı olan Allegro’nun, 21 milyon müşterisi bulunuyor ve bu müşterilerin %90’ı buradan aylık alışveriş yapıyor.

-135 binden fazla satıcı bu platformda yer alıyor. Yalnızca marka olan işletmeler değil, küçük ve orta ölçekli işletmelerde Allegro bünyesinde barınmaktadır.

-Polonya halkının %96’sı bu platformu tercih ediyor.

-Her ay 22 milyon müşterisi oluyor.

-Ürün çeşitliliği çok fazladır ve 1 milyondan fazla ürün yayındadır.

-Avrupa’da en çok alışveriş yapılan e ticaret siteleri arasında 5. Sırada yer alıyor.

 ALLEGRO’DA NASIL SATIŞ YAPILIR?

Allegro’da satışa başlamak için bir satıcı hesabı oluşturmalıyız. Bunun için onay ya da kayıt ücreti ödemeniz gerekmiyor.

-İlk olarak allegro.pl adresine giderek ‘my allegro’ butonuna tıklamalısınız.

-Hesap oluştur seçeneğine tıklayarak, İşletme Şirket hesabı seçin ve sizden istenen bilgileri girin.

-Bir sonraki adımda ödemelerin yatacağı bir PayU hesabı oluşturmalısınız fakat bizim bu tür platformlarda en çok tercih ettiğimiz Payooner hesabı oluyor. Payooner hesabınız varsa PayU açmanıza gerek kalmadan işleminizi tamamlayabilirsiniz. Allegro’da satış yapılan tek para birimi Polonya Zlotisi (PLN) olması sebebiyle PayU kullanmanızda avantajlı hale geliyor. Çünkü PayU PLN olarak işlem yapıyor. Ancak, yerel bankanızda PLN hesabı açarsanız da para biriminiz çevrilecektir.

allegroda_eticaret_yapmak_polonyada_eihracat_yapmak_avrupaya_ihracat_eticaret_danismanlik_sıınırötesi_eticaret_yurtdisi_satis

Bu adımdan sonra Allegro sizden şirketiniz hakkında şu belgeleri isteyecektir:

-Vergi levhası

-İmza Sirküsü

-Pay defteri

-Faaliyet belgesi

-Kişiye ait kimlik fotokopisi

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise belgelerin dilinin İngilizce olmasıdır. Bu adımı da tamamladıktan sonra 2 iş günü içerisinde Allegro size dönüş yaparak evraklarınızın onaylanıp onaylanmadığı hakkında bilgi verecektir. Sonraki adımda iade politikalarını da belirlediğinizde artık satışa hazırsınız demektir. Ürünlerinizi listelemeye başlayabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer hususta listelemeleri Lehçe Yapmanız sizi daha görünür kılmaktadır.

Allegro Academy platformuyla ücretsiz web seminerleri ve eğitimlerinden yararlanabilirsiniz. Bu kurslarda nasıl iyi satış yapılacağı hakkında eğitim verilmektedir.

Allegro’da Satış Komisyonları

-Allegro da aylık abonelik ücreti alınmamaktadır.

-Satışlardan alınan komisyon ise %5-%15 civarında kategoriye göre değişim göstermektedir.

-Listeleme ücreti ise satılan ürüne göre değişkenlik göstermektedir. Listeleme ücretlerine https://allegro.pl/regulamin/zalacznik/4 bu linkten ulaşabilirsiniz.

Eğer Allegro’da ilk defa satıcı hesap oluşturup satış yapmayı düşünüyorsanız sizin için Allegro sizin için mükemmel fırsatlar sunuyor. 180 güne kadar sürebilen cazip promosyonlar ve teklifleri olan bir Hoş geldin paketleri bulunuyor. Bu pakette satış komisyonlarından %50 indirim kazanıyorsunuz. Ürününüz öne çıkan bir ilansa satış komisyonunda %100 indirim sağlanıyor.  Eğer 90 gün içerisinde 4000 PLN lik bir satış yaparsanız 90 gün daha indirimli paketlerden yararlanabilirsiniz.

Bundan sonraki adımda en çok merak edilen kısım sipariş geldiğinde kargo işlemleri veya faturalandırma kısmının nasıl olduğudur. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayabilirsiniz. 

allegroda_eticaret_yapmak_polonyada_eihracat_yapmak_avrupaya_ihracat_eticaret_danismanlik_sıınırötesi_eticaret_yurtdisi_satis

ALLEGRO’DA EN ÇOK SATAN ÜRÜN KATEGORİLERİ

Allegroya girmek isteyen kişilerin mutlaka soracağı sorulardan bir tanesi de en çok hangi ürünler Allegro’da satılıyor? sorusudur. Kısaca belirtmek gerekirse:

  • Ev, Bahçe dekorasyon ürünleri
  • Elektronik ürünler
  • Moda ve tekstil kategorisi
  • Çocuk bakım ürünleri
  • Sağlık Kategorisi en çok satış yapan kategorilerdir.

Ev, bahçe dekorasyonu %74 ile en çok satış yapılan kategoriler arasında birinci sıradadır. Sonrasında elektronik ve moda ürünleri önde gelmektedir.

Vezüve e-ihracat departman hizmetiyle yurtdışı pazarlarına açılırken sizlere destek olur. Markanıza değer katar!

fatmanur web 1
Fatma Nur Yılmaz
E-Ticaret Uzmanı

Paylaş :

Son Bloglarımız
Bültenimize abone olmak için