Amazonda Satış Yapabileceğiniz Ülkeler 2023

Blog İçeriği

Amazon’un Aktif Satış Yaptığı Ülkeler

1994 yılında Jeff Bezos tarafından kurulan Amazon, bugün dünyanın en çok kazanan markasıdır. 10 tüketiciden 9 unun ürün alma kararı vermeden önce  Amazon’da  fiyat araştırması yapması, markanın başarısını ve satıcılar için çok büyük bir fırsat olduğunu göstermektedir.

Her ne kadar Amerika merkezli bir şirket olsa da herkesin alışveriş yaptığı bu platform Amerika haricinde Avrupa’da (Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Polonya), Asya Pasifik’te (Avustralya, Hindistan, Japonya, Singapur), Orta Doğu’da (Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri) ve Mısır’da küresel pazar ağına sahiptir. Amazon 2019 yılında Çin Halk Cumhuriyetinden çekilmiştir.

1. Amazon Amerika

Dünyanın ikinci büyük e-ticaret pazarı olan Amerika’nın en büyük e-ticaret beşiği Amazon Amerika’dır.  Amerika’da yapılan bir ankete göre bölgede bulunan satıcıların %86sı ürünlerini Amazon’ da satışa sunmuştur. Ayrıca Amerika’daki en iyi 100 web sitesine kıyasla son üç aya göre e-ticaret trafik payının %56,8i Amazon’dan sağlanmaktadır.

Amazon Amerika’da hesap kurulumu için geçerli bir kredi kartı, banka hesabı ve vergi bilgileri gerekmektedir. Oluşturduğunuz hesapla Amazon satıcı merkezine geçiş yapabilirsiniz. Amazon, siz satış yapmaya başlamadan önce satıcı doğrulaması yapmak ister, satıcı doğrulaması için pasaport, ulusal kimlik, banka hesap özeti ve kredi kartı ekstrası gibi belgeler temin etmeniz gerekecektir. Bireysel ve profesyonel olmak üzere iki ayrı satış planı mevcut olan Amazon’un banka hesabıyla alakalı sağlanmasını istediği bazı önemli noktalar vardır bunlar; satıcı hesabının banka hesabıyla ilişkili bir adres olması, banka hesap bilgilerinin güncel olması ve kredi kartınızın yurt dışı işlemlerine açık olmasıdır.

Amazon’un Amerika pazarında herhangi bir sorunla karşılaşmanız halinde direkt kendi bünyesinden destek alabilmeniz mümkündür.


2. Amazon Avrupa

Tek bir hesap ile Avrupa’nın 8 ülkesinde de satış yapmak mümkün ancak sadece vergi kaydınızın ya da şirketinizin olduğu ülkede depolama yapabileceğinizi göz ardı etmemelisiniz. Avrupa’da satış yapabilmek için Amazon’un istediği belgeleri temin etmeli ve Amazon’a sunmalısınız. Bunlar; pasaport veya kimlik, yerleşim yeri belgesi, adınıza ödenen fatura veya faturalar, geçerli bir kredi kartı (online alışverişe ve yurtdışı kullanımına açık olmalı.)

A. Amazon İngiltere

İngiltere Avrupa’nın en güçlü ekonomilerinden birine sahiptir ve bunun yanı sıra ülkedeki genç nüfusun %99u online alışveriş yapmaktadır. Bu anlamda İngiltere’de satış yapmak oldukça mantıklı bir karar olacaktır. Dünyada en büyük üçüncü Amazon pazarı olan İngiltere istatistiklere bakıldığında hızla büyüyen bir pazar konumundadır.

Amazon İngiltere’nin istatistiklerine baktığımızda ortaya çıkan veriler;
Toplam Ziyaret: 2,4 Milyar
Ortalama Aylık Ziyaret: 200,2 Milyon
Ziyaret Süresi: 8 dakika 28 saniye
Ziyaret Başına Sayfa Sayısı: 10,3

Satış yapmak için Amazon Avrupa satıcı hesabı açmalı, ürün listelemelerini oluşturmalı ve ürünlerinizi İngiltere’deki müşterilerinize ulaştırmalısınız.

amazon_danışmanlık_amazon_satış_yapılan_ülkeler_amazon_amerika_amazon_avrupa_amazon_reklamlar_amazon_fba_amazon_private_label

B. Amazon Fransa

67 milyonluk nüfusa sahip olan, Amazon Avrupa pazaryerinin tam ortasında bulunan Fransa’da satış yapmak için Amazon Avrupa satıcı hesabı açmalı, ürün listelemelerini oluşturmalı ve ürünlerinizi bölgedeki müşterilerinize ulaştırmalısınız.

Amazon İngiltere’nin istatistiklerine baktığımızda ortaya çıkan veriler;
Toplam Ziyaret: 1,1 Milyar
Ortalama Aylık Ziyaret: 94,8 Milyon
Ziyaret Süresi: 9 dakika 30 saniye
Ziyaret Başına Sayfa Sayısı: 12,1

C. Amazon Almanya

83 milyonluk nüfusa sahip olan Almanya’da tüketicilerin %32si en az bir defa yurtdışından alışveriş yapmıştır. Amazon, Almanya’nın en büyük e-ticaret sitesidir. 2018 yılında bile Almanya e-ticaretinin %47sini Amazon karşılamıştır.

Amazon Almanya’nın istatistiklerine baktığımızda ortaya çıkan veriler;
Toplam Ziyaret: 2,6 Milyar
Ortalama Aylık Ziyaret: 219 Milyon
Ziyaret Süresi: 9 dakika 8 saniye
Ziyaret Başına Sayfa Sayısı: 12,2

Satış yapmak için Amazon Avrupa satıcı hesabı açmalı, ürün listelemelerini oluşturmalı ve ürünlerinizi İngiltere’deki müşterilerinize ulaştırmalısınız.

D. Amazon İtalya

Yatırımcılar ve ithalatçılar için önemli bir pazaryeri olan İtalya sahip olduğu ekonomisiyle dünyanın önde gelenleri arasında yerini korumaktadır. Türkiye’nin en önemli ticaret partnerlerinden biri olan bu ülkede Amazon üzerinden satış yapmak istediğinizde satıcı hesabı açmalı, ürün listelemelerini oluşturmalı ve ürünlerinizi İtalya’da satışa sunmalısınız.

2021 Yılı itibariyle İtalya’nın aylık istatistikleri incelendiği zaman en çok ziyaret edilen pazar 180,5 milyon ziyaretle Amazon.it olmuştur.

amazon_danışmanlık_amazon_satış_yapılan_ülkeler_amazon_amerika_amazon_avrupa_amazon_reklamlar_amazon_fba_amazon_private_label

E. Amazon İspanya2022’nin ilk çeyreğinde e-ticaretin en çok büyüdüğü ülke olan İspanya diğer AB üye devletleriyle aynı mevzuata sahiptir. İspanya halkının tüketim eğilimleri hakkında bilgi içeren ve CETELEM tarafından hazırlanan “İspanya’daki Tüketim Gözlemevi” raporuna göre ülkede neredeyse bütün sektörlerdeki ürünlerde alıcı sayısı yüksek oranda artmıştır. Aynı zamanda geçtiğimiz yıl Amazon İspanya bir önceki yıla göre %11 daha fazla gelir elde etmiştir. Ocak 2022’de, Amazon İspanya altı aylık dönemde kaydedilen en yüksek trafik olan 214,5 bin ziyarete ulaştı sonrasında en yüksek ikinci toplam, Mayıs 2022’de yaklaşık 196 bin ziyaretle kaydedildi.

Türkiye’nin en önemli ticaret partnerlerinden biri olan bu ülkede Amazon üzerinden satış yapmak istediğinizde satıcı hesabı açmalı, ürün listelemelerini oluşturmalı ve ürünlerinizi İspanya’da satışa sunmalısınız.

F. Amazon Çek Cumhuriyeti

Orta Avrupa’nın incisi olarak bilinen ve 10 milyon nüfusa sahip olan Çek Cumhuriyeti stratejik lokasyonu, lojistik ağının genişliği, hükümetin yatırımcılara sağladığı teşvikleri, düzenli ve istikrarlı ekonomisi, yüksek alım gücü ve yeni işe başlamanın ucuz olması sebebiyle tercih edilebilecek pazaryerleri arasında yer almaktadır.

Satış yapmak için Amazon Avrupa satıcı hesabı açmalı, ürün listelemelerini oluşturmalı ve ürünlerinizi Çek Cumhuriyeti’ndeki müşterilerinize ulaştırmalısınız.


3. ASYA PASİFİK

  • Japonya

Japonya, dünyanın en büyük üçüncü ekonomisine ve yine dünyanın en büyük dördüncü e-ticaret pazaryerine sahip ülkedir. Amazon Japonya’da hesap kurulumu için geçerli bir kredi kartı, telefon numarası ve vergi bilgileri gerekmektedir. Japan Seller Central işletmenizi yönetmeniz noktasında size yardımcı olacaktır. Amazon Japonya’da gerekli iki farklı kimlik doğrulaması vardır, bunlardan ilki fotoğraflı kimlik diğeri ise son 180 gün içerisinde düzenlenen bir faturadır. Burada önemli husus kimliğinizin geçerlilik tarihini doldurmamış olması ve üzerindeki isimin satıcı hesabı açan isimle aynı olmasıdır.

Amazon Japonya’nın istatistiklerine baktığımızda ortaya çıkan veriler;
Toplam Ziyaret: 4,0 Milyar
Ortalama Aylık Ziyaret: 332,9 Milyon
Ziyaret Süresi: 9 dakika 8 saniye
Ziyaret Başına Sayfa Sayısı: 9,9

  • Avustralya

25 milyonluk nüfusa sahip olan Avustralya bir ada ülkesi olduğu için yurtdışı pazarını diğer ülkelere nazaran daha çok değerlendirmektedir. Amazon Avustralya’da hesap kurulumu için geçerli bir kredi kartı, telefon numarası ve vergi bilgileri gerekmektedir. Satıcı onayı aşamasında kimlik kartı, banka hesap özeti veya kredi kartı ekstresi gibi ek belgeler temin etmeniz gerekebilir.

  • Singapur

5 milyonluk nüfusa sahip olan Singapur Asya’nın teknoloji merkezi olmaya aday bir ülkedir. Etnik çeşitliliği fazla olan bu ülkede 2018 yılında bile %76 oranında e-ticaret müşterisini barındırdığı bilinmektedir. Amazon Singapur’da hesap kurulumu için geçerli bir kredi kartı, telefon numarası ve vergi bilgileri gerekmektedir. Satıcı onayı aşamasında kimlik kartı, banka hesap özeti veya kredi kartı ekstresi gibi ek belgeler temin etmeniz gerekebilir.

amazon_danışmanlık_amazon_satış_yapılan_ülkeler_amazon_amerika_amazon_avrupa_amazon_reklamlar_amazon_fba_amazon_private_label

  • Hindistan

Amazon Hindistan’daki faaliyetlerine her ne kadar 2013 yılında başlamış olsa da son 5 yıldır altyapısını kurmuş ve pazara hızla giriş yapmıştır. Amazon’un Hindistan’da kurulmasının asıl sebebi, ülkenin ABD’nin dört katı ve Avrupa’nın iki katı büyüklüğe sahip olmasıdır. Büyük bir yüzdelik dilime sahip olan internet kullanıcıları ülkede her ay yaklaşık 6 milyon yeni kullanıcı kazanmaktadır. Amazon Hindistan’daki küçük işletmelere büyüme ve kendini tanıtma fırsatı sundu.
Amazon ile Hindistan’da satış yapabilmek için satıcı hesabı açmanız gerekmektedir. Satıcı hesabınıza mağaza ve mağaza sahibinin bilgilerini entegre ettikten sonra diğer ülkelerde olduğu gibi adres, iletişim ve kredi kartı bilgileriniz gerekecektir. Aynı zamanda şirketinize ait ticaret sicil numarası ve vergi numarası sağlamanız gereken diğer bilgiler arasında yer almaktadır. Tüm aşamaları sorunsuz hallettiğinizde ürünlerinizi listeleyip satış yapmaya başlayabileceksiniz.

4. ORTA DOĞU

  • Türkiye

2018 Yılında Amazon için yeni bir pazar yeri haline gelen Amazon Türkiye’de bilgisayardan oyuncağa, oyuncaktan gıda ürünlerine kadar birçok kategoride ürün satabilirsiniz. İstatistikler incelendiğinde her 2 Türk’ten 1’inin Amazon’da alışveriş yapmayı düşündüğü verisine ulaşıyoruz.

Satıcı hesabı açmak için gerekli olanlar aşağıda sıralanmıştır;
1. Geçerli ve kullanım süresi dolmamış bir kredi kartına ihtiyaç duyacaksınız.
2. Geçerli bir telefon numarasına ihtiyaç duyacaksınız.
3. İşletmenize ait mersis numarasına, vergi numarasına ve kayıtlı adresine ihtiyaç duyacaksınız.
4.Satıştan sorumlu olacak kişinin kimlik bilgilerine ihtiyaç duyacaksınız.
5. Elde ettiğiniz kazançlara ulaşabilmek için banka hesap bilgilerinize ihtiyaç duyacaksınız.

Amazon satıcı hesabınızın bakiyesinin sıfır olmaması durumunda ve banka hesap bilgilerinizin doğru girilmesi durumunda ödemenizi 14 günlük dönemler halinde alabilmektesiniz, transfer gerçekleştikten 5 gün sonra para hesabınıza ulaşacaktır.

 

  • Birleşik Arap Emirlikleri

Amazon, Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük e-ticaret sitesini(souq.com) 2017 yılında satın alarak Orta Doğu’ya giriş yaptı ve FBA hizmetini sunmaya başladı. Şu anda BAE’de en popüler e-ticaret platformu Amazon’dur. BAE pazarına dahil olmak için hesap kurulumu aşamasında geçerli bir cep telefonu, kredi kartı, banka hesap bilgileri ve vergi bilgileri sağlamanız gerekiyor. Banka hesap bilgilerinizin güncel ve yurtdışına açık olması talep ediliyor Amazon BAE’de pazar dili İngilizce ve Arapça olacak şekilde iki türlü karşınıza çıkacaktır.

Enes Toplar
E-Ticaret Uzman Yrd.

Paylaş :

Son Bloglarımız
Bültenimize abone olmak için
Desteğe mi ihtiyacınız var?