Yeni Nesil İhracat Destekleri 2023

Blog İçeriği

Yeni E-İhracat Devlet Destekleri 2023

İhracat Devlet Destekleri 2023 simli blog yazımızda Türkiye Cumhuriyeti Ticaret bakanlığı Tarafından 24/08/2022 tarihinde 5986 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile yürürlüğe konulmuş E-ihracat devlet teşvikleri nelerdir diye inceleyeceğiz.  Ticaret Bakanlığına bağlı İhracat Genel Müdürlüğü birçok E-ticaret, E-İhracat Paydaşıyla ortak bir çalışma yürütmüş, her detayıyla özen gösterilmiş Türkiye’ den ihracat yapan her işletmeyi kapsayan bir destek paketi hazırlamışlardır.

Kobilerin büyük bir kısmı teslimat süresi, lojistik maliyetleri, ürün iade süreçleri, pazarlama maliyetleri, ödeme yöntemleri, şirket kurma, gümrükleme, yabancı dil sorunu, bilgili insan kaynağı gibi problemlerden dolayı İhracat yapmaktan korkuyor hatta bir çoğu için ihracata imkansız gözüyle bakılıyor. E-ihracatın bu korkuları bitirmesini umuyorum.

E İhracat Nedir Nasıl Yapılır ?

E-Ticaret: Türkiye’den yurt dışındaki Amazon, ETSY, Ozon,  Wayfair, Bol.com gibi online pazar yerlerine ürün gönderimi ve perakende satışı ifade eder. Bu kasam da en yaygın model olan mikro ihracattır.  

Mikro-İhracat,  Basitleştirilmiş Gümrük Beyannamesi sınırlarına uygun (300 Kg sınırını geçmeyen 15.000 Euro bedelin altında) şekilde yurt dışına gönderilen ürünleri kapsamaktadır. Kısaca özetlersek,  E-İhracat = Mikro İhracat + E-Ticaret ile yapılan Ticaret Modeli şeklinde ifade edilebilir.  

E İhracat Devlet Desteği 

Pazara girişte dijital faaliyetlerin desteklenmesi için baz gereksinimleri karşılıyor olabilmeniz gerekir. Ancak bu sayede İhracat Devlet Destekleri 2023 kapsamında devletin size sunduğu ayrıcalıklardan yararlanabilirsinz. Türkiye ihracat için şart neler iye de bakarsak;

 1. Şirketler (15 Milyon TL)

 2.   E-İhracat Konsorsiyumları (Lojistik, Depolama, Danışmanlık, Üretici Gibi farklı hizmet sağlayıcıların bir araya gelerek oluşturdukları iş grubu) (45 Milyon TL)

 3. Pazar Yerleri (Trendyol, PTT  AVM) (45 Milyon TL)

 4. B2B Platformları (Üreticileri bir araya toplayan online web siteleri) (4 Milyon TL)

E-İhracat Devlet Teşvikleri İçin Şartlar

Ticaret bakanlığı destekleri için bazı elzem şartlar gerekir. Bunları karşılamınız sonuçta bu e-ihracat desteklerinden yararlanabilirsiniz. Bu şartlar;

 1. İhracatçı Birliğine Üyeliği olmalı

 2.  Desteklerden yaralanırken sadece 1 kişi başvuru yapabilir. (Bir şirketten sadece bir ortak)

 3.  Destek kapsamında yürütülen tüm faaliyetlere denetim izni (amazon pazaryerinde satış yapan bir firma satıcı paneline erişim izni vermeli)

 4. .Satılacak Ürünün Türk Üretimi Olması gereklidir ve online satılan ürün listelerinde marka adının üretim yerinin açıkça yazılması gerekir.

 5. Markanızın marka tescil belgesine sahip olması ve marka tescili kimin adına ise destek başvurusunu o kişi yapmalı.

şeklinde  madde ile sıralayabiliriz. Bu şartlar sağlandığı takdirde devlet desteğinden yaralamanız zor olmayacaktır. 

Yurtdışı Yatırım Devlet Teşvikleri

İhracat Devlet Destekleri 2023 senesi için e-ihracat devlet destekleri kapsamında olan destek kalemleri mevcuttur. Bunlar;

Yararlananlara Yönelik Destekleri

 • Dijital Pazaryeri Tanıtım Desteği

 • Sipariş Karşılama Hizmeti Desteği

 • E-İhracat Tanıtım Desteği

 • Yurt Dışı Depo Kira Desteği

 • Pazara Giriş Rapor Desteği

 • Yurt Dışı Pazar Yerlerine Entegrasyon Desteği

 • Çevrimiçi Mağaza ve Hedef Ülke E-ticaret Paydaşlarından Alınan Hizmetler Desteği

 • Pazar Yerlerindeki Komisyon Giderlerinin Desteklenmesi

İşbirliği Kuruluşlarına Yönelik Destekleri

İşbirliği Kuruluşu: Aynı faaliyet alanında hizmet sunan firmaların bir araya geldiği kuruluşlardır. Buna yönelik olarak ATO, TÜSİAD, TÜRKONFED gibi kuruluşlar örnek verilebilir.

 

1.  Sektörel Ticaret Alım Heyeti

İşbirliği kuruluşlarının tek başına veya bir araya gelerek düzenleyeceği e-ticaret ile perakende olarak satılabilecek ürünleri kapsayan e-ihracata yönelik sektörel ticaret heyeti, alım heyeti ve sanal heyete ilişkin giderler desteklenir.

Sektörel Ticaret Heyeti Faaliyet Başına 1,5 Milyon TL, Sektörel Alım Heyeti Faaliyet Başına 1,25 Milyon TL, Sanal Ticaret Heyeti Faaliyet Başına 1 Milyon TL

2.  E- ihracat Tanıtım Projesi

İşbirliği Kuruluşlarının, sektörün ve üyelerinin, e-ihracata yönelik pazara giriş stratejilerinin oluşturulması ve Türk ürünlerinin yurt dışı pazaryerlerinde ve dijital platformlarda tanıtılması amacıyla, 

e- ticaret ile perakende olarak satışı gerçekleştirilebilen ürünlere ilişkin tanıtım, danışmanlık, pazar araştırması çalışması ve raporlarını içeren projelerine ilişkin giderler desteklenecektir. Aynı ayda en fazla 2 projede bulunma şartı vardır. (Proje Başına 4 Milyon TL)

3.  E- İhracatı Geliştirme Projesi

E- İhracatı Geliştirme Projesi (Aynı anda en fazla 2 proje) İşbirliği kuruluşlarının, üyelerinin e-ihracata yönelik ortak olarak hareket etmesini ve ülke koşulları ya da pazaryerinin getirdiği şartlar nedeniyle doğrudan pazara girişte sorun yaşanan hedef ülkeler ve pazaryerlerine girişlerini sağlamak üzere geliştirecekleri proje giderlerini desteklemenin bu şirketlerin,

e-ihracat yapmalarını kolaylaştıracağı düşünülmektedir. Ortak hareket edilmesi suretiyle maliyetlerin düşürülmesi ve şirketlerin bireysel olarak pazara girişte tereddüt ettiği hedef pazarlarda Türk ürünlerinin yer alması amaçlanmaktadır

(Proje Başına 15 Milyon TL)

4.  Türkiye E-ihracat Platformu

Türkiye’ deki İhracatçıların farklı Ülkelerdeki İthalatçılar tarafından kolay ulaşılabilir olmasına, Üreticilerimizin platformlar üzerinden sipariş alabilmesine,  Ticaret Müşavirlikleri/Ticaret Ataşeliklerinin ya da ithalatçıların iletecekleri taleplerin ve ülkemizde yapılacak önemli etkinliklere ilişkin bilgilerin platform üzerinden duyurulabilmesine, 

ithalatçılar ile ihracatçıların buluşmasını sağlayacak her türlü mekanizmanın geliştirilmesine, ilerleyen dönemde ülkenin ve ihracatçıların ihtiyaçlarına bağlı olarak tüm ihracat işlemlerinin dijitalleşmesine ortam sağlamak üzere bir Milli Dijital B2B platformunun (B2B Milli Platform) kurulacaktır.(5 Yıl Süre ile Yıllık En Fazla 150 Milyon TL)

Teşvik paketlerinin destek oranlarını daha detaylı öğrenmek için tıklayınız

E-İhracat Desteklerini Kapsayan Ülkeler 

Kolay ihracat yapabilmek adına İhracat Devlet Destekleri 2023 yönetmeliğince e-ihracat desteklerini kapsayan ülkelere balım.  Global E-ticaretin %86’sı aşağıda tabloda görülen 17 hedef ülkede gerçekleştiriliyor. Tabloda bulunan Ülkelerden birine veya birkaçına E-ihracat yaptığınızda %20 daha fazla destek alabilirsiniz.

A.B.D

ARJANTİN

AVUSTRALYA

BREZİLYA

ENDONEZYA

FİLİPİNLER

GÜNEY AFRİKA

GÜNEY KORE

ÇİN

HİNDİSTAN

JAPONYA

KANADA

MALEZYA

MEKSİKA

SİNGAPUR

TAYLAN

VİETNAM

100M+ÜLKELER

 

 

E-İhracat Konsorsiyumu Nedir ?

E-İhracat süreçlerinde depolama, Sipariş Karşılama, Pazar yerlerine giriş süreçlerini Yönetme, Satış Pazarlama Süreçlerini yönetebilme becerilerine ve ihracat yapmak için gerekli personel, bilgi birikimine sahip,

Entegrasyon hizmeti sağlayabilen, bakanlık tarafından e-ihracat konsorsiyumu ünvanı verilen şirketleri ifade eder. Bir Şirket tek başına da Konsorsiyum unvanı alabilir veya farklı alanlarda hizmet sunan firmalarda bir araya gelerek konsorsiyum oluşturabilir.

Konsorsiyuma üye olabilecek kuruluşlar;

 •  Toplayıcı Şirket

 • İmalatçı Şirket veya kooperatif

 •  E-ihracat Hizmet Sağlayıcısı

 • Hızlı Kargo Şirketi

 •  Sektörel Çatı Kuruluşlarını Şirketleri

 •  Pazar yerleri

E-İhracat Destekleri

   E-İhracat ile birlikte İhracat Devlet Destekleri ve faydaları nedir diye akıp incelesek,

 • Pazara giriş ETGB, Gümrük muafiyetleri ve hızlandırılmış ihracat operasyonları sayesinde çok kolaydır.

 •  Global pazarda alım gücü yüksek, e ticaret alışveriş alışkanlıkları gelişmiş potansiyel müşteri kitlenizi geliştirebilirsiniz.

 •  Daha az risk taşır, sipariş oranlarına göre, Müşteri taleplerine göre, günlük, aylık, yıllık satış hacimlerine göre üretim yapabilirsiniz.

 • Bankalarla uğraşmanız, akreditasyon gibi süreçleri beklemeniz insanlarla uğraşmanız gerekmez.

 • Ödemeleriniz Düzenli olarak doğrudan hesaplarınıza yatar.

 • Yüklü stok miktarları göndermenize aylarca alıcı aramanıza gerek yok  bir çok Pazar yerine aynı anda ürün gönderebilirsiniz.

Bu ve benzeri özellikleri mevcut olmaktadır. . 

E-İhracatın Avantajları Nelerdir ?

İhracat Devlet Destekleri 2023 yılı için birçok destek ve avantaj sunmaktadır. Bu da ticaretle uğraşmak isteyen satıcılarda heyecan uyandmaktadı. Peki bu kadar merak edilen ve silzer cio artışı sağlayan e-ihracatın yararları nelerdir ve size ne gibi faydalar sağlamaktadır bakalım;

 •  Geleneksel ve artık sürdürülebilirliğini kaybetmiş İş modellerinden sürdürülebilir, daha kolay, daha verimli yeni bir iş modeli olan D2C’ye geçiş sürecini hızlandırıyor ve tüm ihracatçılara destek sağlıyor.

 • Dünya genelini çok fazla sektörde fason olarak üretim yapıp gönderen üretici firmaları kendi Türk ürünlerini üretip marka yaratmalarını ve bu Türk markalarını yurt dışında tanıtmalarını sağlıyor.

 •  Üreticiler için hızlı teslimat ve yerelleşmeyi kolaylaştırıyor

 • Firmaların yeni nesil pazarlama satış kanallarına adaptasyonunun sağlanması, bilgi ve tecrübe eksikliğinin giderilmesi.

 •  Ülkemizdeki genel İhracat hacmini artırıyor

 • Yurtdışı satış yapmak isteyen ancak yeterli bütçeye sahip olamayan işletmelere maddi olarak destek sağlar

İhracat Devlet Destekleri 2023 konusu hakkında sizlere detaylı bilgiler verip anlatmaya çalıştık. Bu süreçte profesyonel bir destek almak ve tüm süreçler konusunda danışmanlık isterseniz, Vezüve E-İhracat Ajansı olarak sizlere ayrıcalıklı danışmanlık hizmeti vermekten gurur duyarız. Konuyla ilgili olarak bizlere ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz. 

Bir şirket en fazla 20 adet rapor desteği alabilir.

 Hayır. Şirket olmadan destek almak mümkün değildir.

TURQUALİTY Programında bulunan şirketlerin ürünlerini de satma hakkınız bulunuyor. Bu ürünler içinde desteklerden faydalanabilirsiniz.

Yurtdışında marka tesciliniz olmak zorunda değil ancak başvurmuş olmanız gerekir.

 Ödemeler çeyrek dönemlerde yapılacaktır. Teşvik onayı almadan önceki faaliyetler ödeme kapsamına girmeyecektir

Ticaret bakanlığı 3 ayda bir faaliyetlerinize dair raporlar isteyecek. Bu raporlar E-ihracat sekreteryalarına gönderilecek.

Vezüve e-ihracat departman hizmetiyle yurtdışı pazarlarına açılırken sizlere destek olur. Markanıza değer katar!

seyda_nur_erdogan_vezüve
Seydanur Erdoğan
E-Ticaret Direktörü

Paylaş :

Son Bloglarımız
Bültenimize abone olmak için